Pracujący w Holandii nie chcą płacić polskiemu fiskusowi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy pracujący w Holandii nie chcą rozliczać się z polską skarbówką

"Płacę podatki tylko raz" - pod takim hasłem protestują pracujący w Holandii Polacy i zbierają podpisy pod petycją do premiera. Chcą zmiany prawa tak, aby nie musieli płacić podatków w Polsce.

W piątek rozpoczęło się zbieranie podpisów pod petycją, w której Polacy pracujący w Holandii domagają się zmiany niekorzystnej dla nich metody unikania opodatkowania dochodów.

- Pragniemy dotrzeć do każdego Polaka w Holandii. Liczymy na solidarność wszystkich rodaków, także tych, których nasza akcja bezpośrednio nie dotyczy, na przykład osób nie będących polskimi rezydentami podatkowymi - mówi Małgorzata Bos-Karczewska, rzeczniczka prasowa akcji. Podpisy pod petycją będą zbierane w internecie oraz przez 40 wolontariuszy w Holandii.

Pragniemy dotrzeć do każdego Polaka w Holandii. Liczymy na solidarność wszystkich rodaków, także tych, których nasza akcja bezpośrednio nie dotyczy, na przykład osób nie będących polskimi rezydentami podatkowymi Małgorzata Bos-Karczewska

Niekorzystna metoda

Większość pracujących w Holandii Polaków musi dopłacić podatek polskiemu fiskusowi. To efekt obecnej konwencji z 2002 roku o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy RP a Holandią, która przewiduje tzw. metodę odliczania proporcjonalnego.

Metoda ta polega na tym, że wyliczając podatek dla polskiego fiskusa, odejmuje się podatek zapłacony holenderskiemu. Różnicę trzeba dopłacić, a jest ona spora, bo polski PIT jest wyższy od holenderskiego. Dla przykładu, zarabiający 11,6 tys. euro płaci 2,5 procent podatku, czyli 390 euro. W Polsce musi rozliczyć się ze skarbówką według stawki 19-procentowej. Dopłata dla polskiego fiskusa wynosi więc około 1810 euro.

Ponadto holenderski pracodawca pobiera od dochodu 31,15 proc. składki na ubezpieczenie społeczne czyli 3613 euro. Składek tych nie można odliczyć od dochodu w rozliczeniu z polskim fiskusem. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2007 r., kwestionujące tę praktykę jako niezgodną z Konstytucją RP wejdzie w życie dopiero 30 listopada 2008 roku.

"Boimy się polskiego fiskusa"

- Zważywszy na wysokie koszty utrzymania w Holandii, dopłacanie podatku PIT w Polsce jest dla nas dużym ciężarem, udaremniającym wszelkie finansowe korzyści płynące z naszego trudu i wysiłku pracy za granicą. Chcemy wrócić do kraju i móc bezpiecznie zainwestować zarobione w Holandii pieniądze bez obawy przed fiskusem - wyjaśniają organizatorzy akcji.

Dodają, że aktualny system unikania podwójnego opodatkowania dyskryminuje Polaków pracujących w Holandii w porównaniu z rodakami pracującymi w innych krajach UE np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemczech.

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24