Pracuj mniej w trosce o swój mózg

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPracusiom lasuje się mózg

Nadmiar pracy szkodzi. Z badań, na które powołuje się American Journal of Epidemiology wynika, że ponad 55 godzin pracy w tygodniu uszkadza mózg i prowadzi do demencji. Wyniki potwierdzają jednocześnie, że wraz z rosnącą liczbą przepracowanych godzin maleje sprawność umysłowa pracowników.

Optymalna liczba godzin pracy to 41 tygodniowo - ustalili naukowcy. Każda chwila ponad to ogranicza sprawność umysłową, czyli powoduje demencję kojarzoną głównie z procesem starzenia się. Wiele lat nadgodzin sprawia, że w średnim wieku umysł będzie pracował wolniej, pamięć krótkookresowa będzie mniej wydajna i trudniej będzie nam przywołać z pamięci np. słowo, które akurat nam "uciekło" - pisze "American Journal of Epidemiology".

Leser z umysłem jak brzytwa

Naukowcy poddali testom na sprawność umysłu ponad dwa tysiące Brytyjczyków. Wcześniej podzielili ich na trzy grupy: pracujących do 40 godzin tygodniowo, między 41 a 55 godzin i tych, którzy w pracy spędzają ponad 55 godzin tygodniowo. Najlepsze wyniki osiągnęła pierwsza grupa, która pracuje najmniej. Stanowią oni 39 procent badanych. Najliczniejszą grupę stanowią osoby pracujące od 41 do 55 godzin. Tu jednak wyniki były już nieco słabsze. Najgorzej jednak wypadły osoby pracujące powyżej 55 godzin. Na szczęście stanowią one jedynie osiem procent badanych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu