Pracownicy Orlenu chcą wyższych płac

Najnowsze

Aktualizacja:
orlenPracownicy Orlenu chcą wiekszego udziału w tłustych zyskach firmy

Na parkingu przed siedzibą PKN Orlen w Płocku rozpoczęło się w czwartek po południu otwarte zebranie pracowników niezadowolonych z wysokości podwyżek płac w 2011 r. i przebiegu negocjacji w tej sprawie. Spotkanie zorganizował Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen.

Przed firmą zgromadziło się ponad 200 osób, w tym pracownicy płockiego koncernu, a także spółek zależnych - włocławskiego Anwilu i Rafinerii Jedlicze.

Pracownicy przynieśli ze sobą trąbki i syreny alarmowe, a także transparenty z napisami: "Miliardowe zyski Orlenu nie mają przełożenia na nasze zarobki", "Na roczne wynagrodzenie prezesa Orlenu operatorzy produkcji muszą pracować 30 lat" i "Nie zgadzamy się na milionowe gaże dla prezesa i dyrektorów". Na spotkaniu nie ma przedstawiciela zarządu płockiego koncernu.

Największy związek nie akceptuje porozumienia z zarządem

Jak powiedział przewodniczący związku pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen Krzysztof Barcikowski, podczas spotkania zostaną przedstawione opinie zebranych na temat podwyżek i sposobu ich negocjacji, które następnie zostaną zaprezentowane zarządowi spółki. Barcikowski przypomniał, że jego związek wraz z Solidarnością 80 nie podpisał porozumienia z zarządem PKN Orlen w sprawie podwyżek płac w 2011 r., uznając, iż ich skala nie jest adekwatna do rekordowych wyników finansowych spółki za 2010 r.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego jest największą organizacją związkową PKN Orlen. Porozumienie płacowe z zarządem podpisało dziewięć z jedenastu związków płockiego koncernu.

250 zł podwyżki i 2,4 tys. jednorazowo

W porozumieniu, dotyczącym wskaźnika wzrostu średniego miesięcznego wynagrodzenia, zawartym między dziewięcioma związkami PKN Orlen a zarządem spółki uzgodniono, że od 1 kwietnia nastąpi wzrost płac dla każdego pracownika (podwyżki nie obejmą najwyższej kadry menedżerskiej) o 250 zł, a dodatkowo pracownicy otrzymają nagrody jednorazowe 2 tys. 400 zł na osobę.

Związek pracowników ruchu ciągłego oraz Solidarność 80 nie zaakceptowały tych uzgodnień, postulując wzrost płac od 1 stycznia o 500 zł i określenie wysokości jednorazowej nagrody na poziomie 3 tys. 600 zł.

Według Barcikowskiego, zawierając porozumienie płacowe z zarządem PKN Orlen, pozostałe związki faktycznie przystały na graniczne kwoty podwyżki, o których nieoficjalnie przedstawiciele zarządu informowali jeszcze pod koniec stycznia.

2,46 mld zł zysku

Według biura prasowego PKN Orlen, porozumienie w sprawie przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na 2011 r. weszło w życie 7 marca, zamknęło negocjacje w tej sprawie, a spółka dołożyła "wszelkich starań, by zawrzeć porozumienie ze wszystkimi związkami". Według tego stanowiska podpisany dokument zagwarantował wyższy przyrost płac niż w roku poprzednim.

W 2010 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 2,46 mld zł - niemal dwa razy więcej niż w roku 2009 r., kiedy osiągnął sumę 1,3 mld zł.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: orlen