Pracownicy fizyczni najbardziej poszukiwani

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESSytuację na rynku pracy komentowała w TVN CNBC Biznes dyrektor generalna Manpower Polska, Iwona Janas

Elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze - to są najbardziej poszukiwane na całym świecie zawody. Kolejne miejsca na polskiej liście poszukiwanych zawodów zajęli menedżerowie projektów, pracownicy działu obsługi klienta oraz szefowie kuchni - pisze "Puls Biznesu".

Niemal połowa (48 proc.) pracodawców w Polsce ma kłopoty z obsadzeniem stanowisk pracy. Powód? Niedobór kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach - wynika z badania Manpower, przeprowadzonego w styczniu wśród 750 firm.

Co ciekawe - mimo kryzysu, sytuacja na rynku pracy nie poprawiła się. Rok temu pracodawców, którzy mieli problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, było tylko o 1 pkt proc. mniej. - Jeżeli w sytuacji spowolnienia gospodarczego wciąż mamy niedobór pewnych kwalifikacji, to w momencie, gdy koniunktura wróci, problem może się pogłębić - komentuje dyrektor generalna Manpower Polska, Iwona Janas.

Dobry pracownik na wagę złota

Jak się okazuje, jesteśmy w czołówce krajów borykających się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Polska zajęła piąte miejscu w rankingu 33 krajów, w których przebadano 39 tys. firm.

Dlaczego na rynku pracy wykwalifikowani pracownicy fizyczni są na wagę złota? Bo zawody te wymagają starannego i ukierunkowanego wykształcenia, którego podstawą jest wieloletnia praktyka.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES