Praca szuka specjalistów. Najbardziej w turystyce i budownictwie

sxc.huNajbardziej w skali roku wzrosła liczba ofert pracy w turystyce i ożywiającym się budownictwie

Choć polska gospodarka straciła nieco impet, to nie przestaje rosnąć chęć firm do zatrudniania pracowników - twierdzi "Rzeczpospolita" w oparciu o najnowsze dane serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

W III kwartale br. opublikowano tam ponad 99 tys. ofert pracy, prawie o 4 proc. więcej niż rok temu. Najbardziej w skali roku wzrosła ich liczba w turystyce i ożywiającym się budownictwie.

Jakie branże?

W większości branż i specjalności (nie tylko w przypadku informatyków i inżynierów) można dziś mówić o tzw. rynku kandydata - gdy to pracodawcy usilnie zabiegają o potencjalnych pracowników.

W czołówce poszukiwanych przez firmy są handlowcy i pracownicy obsługi klienta, a także finansiści, bo nie słabnie tempo inwestycji w centra usług finansowo-księgowych.

Liczba pracowników tego sektora, która w 2014 r. wzrosła już do 130 tys. osób, w 2015 r. powiększy się o dalszych 30 tys.

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby ofert pracy - wzrost o jedną piątą - pozostaje Mazowsze (głównie dzięki Warszawie). Dwucyfrowym wzrostem wskaźnika poszukiwanych pracowników mogą się też pochwalić województwa: wielkopolskie, dolnośląskie i małopolskie.

Autor: mn/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości