Praca nam się bardziej podoba

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dla większości ankietowanych 2010 rok był w pracy lepszy niz poprzedni

52 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoją ubiegłoroczną pozycję w pracy, choć narzekaliśmy na brak podwyżek i zauważaliśmy zwolnienia – wynika z badań serwisu Szybkopraca.pl. Większość z nas uważa, że 2011 rok będzie dobrym okresem na awans, podwyżkę oraz rozwój kariery.

Okazuje się, że 24 proc. internautów, którzy wzięli udział w ankiecie, oceniło 2010 rok jako lepszy pod względem sytuacji na rynku pracy od 2009. Nieco mniej optymistyczne nastawienie miało 28 proc. ankietowanych. Te osoby uznały, że w ciągu ostatniego roku nic się nie zmieniło. Oznacza to, że 52 proc. Polaków zauważa stabilizację lub poprawę sytuacji w swoich zakładach pracy. Natomiast 48 proc. internautów uznało 2010 rok za gorszy od 2009.

Jaki był 2010 rok

Większość ankietowanych internautów zauważa również poprawę stanu finansów w ich miejscach pracy. 28 proc. osób uznało, że sytuacja w ich firmach jest bardziej stabilna pod względem finansowym w porównaniu do 2009 roku. Kolejne 34 proc. nie zauważyło żadnych zmian. Natomiast 28 proc. z nas uznało, że stan finansów w ich zakładach pracy pogorszył się.

Pomimo pozytywnych nastrojów, mieliśmy także powody do narzekań. 42 proc. Polaków zadeklarowało, że w ich przedsiębiorstwach miały miejsce redukcje etatów. Oznacza to, że w 2010 roku w co trzeciej firmie zwolniono pracownika. W 29 proc. organizacji nie przeprowadzano żadnych rekrutacji. Natomiast w kolejnych 29 proc. firm przyjęto do pracy nowe osoby, co świadczy o dobrej kondycji finansowej tych przedsiębiorstw.

Bez szans na podwyżkę

W 2010 roku pracodawcy niechętnie podnosili pensje swoim pracownikom. Świadczy o tym deklaracja 53 proc. ankietowanych, którzy przyznali, że w poprzednim roku nie mieli szans na uzyskanie awansu i podwyżki. Z kolei 31 proc. osób starało się o większe dochody, lecz ich nie otrzymało. Poprawa warunków płacowych i awans były możliwe dla 16 proc. ankietowanych.

Optymiści 2011

Jednak na 2011 rok patrzymy z większym optymizmem. 32 proc. z nas uważa, że w następnym roku sytuacja na rynku pracy poprawi się, a 28 proc. myśli, iż nie ulegnie żadnej zmianie. Natomiast 30 proc. z nas prognozowało jej pogorszenie.

Większy optymizm widoczny jest także w przewidywaniach Polaków dotyczących ich osobistych możliwości związanych z rozwojem kariery. Po 32 proc. ankietowanych zadeklarowało, iż w przyszłym roku będą mieć większe szanse na zmianę pracodawcy i podwyżkę. Według 23 proc. osób w ich pracy nic się nie zmieni. 22 proc. spodziewa się zwolnienia, a 15 proc. pogorszenia swojej sytuacji.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24