Praca dla Polaków także w Luksemburgu

Najnowsze

Aktualizacja:

1 listopada nastąpi pełne otwarcie rynku pracy dla Polaków w Luksemburgu - poinformowała ambasada tego państwa Polsce. W komunikacie prasowym zaproszono polskich pracowników do Luksemburga.

Luksemburg otworzy też rynek dla pracowników z pozostałych siedmiu państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku: Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii. Restrykcjami nie byli objęci obywatele Malty i Cypru.

Już w połowie września z otwarcia rynku pracy dla ośmiu członków UE zadowolenie wyraziła Unia Europejska. Wtedy zapowiadano, że nastąpi to z końcem roku.

Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja nie wprowadziły żadnych restrykcji, w pełni otwierając swoje rynki pracy dla obywateli z nowych krajów UE 1 maja 2004. Finlandia, Hiszpania, Portugalia i Grecja całkowicie zniosły ograniczenia po dwóch latach, w maju 2006 roku. Włochy zrobiły to w czerwcu 2006 roku, Holandia zaś w maju 2007.

Austria, Belgia, Dania, Francja i Niemcy, mimo pewnych ułatwień w niektórych sektorach, wciąż utrzymują restrykcje, wymagając od obywateli nowych krajów UE pozwoleń na pracę. Niedawno niemiecki rząd zapowiedział ułatwienia w dostępie do rynku pracy dla wysoko kwalifikowanych pracowników.

Źródło: PAP