Poznań najlepiej zarządzanym miastem

Najnowsze

TVN24.plPoznań na czele rankingu miast

Poznań, Polkowice i podkrakowskie Zielonki są najlepiej zarządzanymi samorządami w Polsce - wynika z najnowszego rankingu "Rzeczpospolitej".

W sumie w rankingu nagrodzono 39 samorządów w całym kraju. Polkowice zwyciężyły w kategorii gmin miejskich, a Zielonki - wiejskich. Poznań wygrał jako najlepiej zarządzane miasto na prawach powiatu.

- Do naszego sukcesu przyczynia się przysłowiowa przedsiębiorczość i innowacyjność mieszkańców Poznania - tłumaczy prezydent miasta Ryszard Grobelny. Wyprzedzając Wrocław i Częstochowę, Poznań powtórzył swój sukces sprzed roku. Grobelny podkreśla, że duży wpływ na zwycięstwo miał także fakt, że obecne władze miasta rządzą już drugą kadencję.

Z kolei Polkowice to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Budżet 26 tysięcznego miasta liczy 180 milionów złotych. Dochody gminy pochodzą głównie z podatków płaconych przez KGHM. - Dysponowanie takimi środkami nakłada na nas duża odpowiedzialność. Duże pieniądze trzeba umieć dobrze wydać - podkreśla zastępca burmistrza Polkowic Renata Dębek.

Ranking "Rzeczpospolitej" uwzględniał wykorzystanie przez samorządy środków unijnych, inwestycje w ochronę środowiska i transport oraz ilość nowych podmiotów gospodarczych. Kapituła konkursu oceniała przede wszystkim jakość życia mieszkańców i skuteczność zarządzania lokalnych władz.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl