Poznaj "Dziesięciu proroków kryzysu"

Najnowsze

Aktualizacja:

Tego kryzysu nie dało się przewidzieć - zarzekają się finansiści na całym świecie, chwytając się za głowy na widok wykresów ilustrujących sytuację na rynkach. To nieprawda. Serwis Times Online opublikował listę 10 osób, którym obecny kryzys finansowy udało się przewidzieć - czytamy na stronie money.pl.

Oto "Dziesięciu proroków kryzysu":

1. Vince Cable - wiceprzewodniczący brytyjskiej partii Lieralnych Demokratów W 2003 r. Cable zadał pytanie ówczesnemu ministrowi skarbu Wielkiej Brytanii Gordonowi Brownowi: - Rozwój brytyjskiej gospodarki jest podtrzymywany przez rosnące wydatki konsumentów. Ale z drugiej strony mamy rekordowy poziom zadłużenia, które jest zabezpieczone cenami nieruchomości. Te z kolei zdaniem Bank of Enland są zdecydowanie powyżej poziomu równowagi. Jakie działania zamierza podjąć resort skarbu w sprawie problemu zadłużenia konsumentów? Jak przypomina Times, Brown nie odpowiedział jak zamierza rozwiązać problem. Stwierdził jedynie, że rząd miał rację przy przewidywaniu perspektyw rozwoju brytyjskiej gospodarki.

2. Christopher Wood - główny strateg w CLSA, firmie brokerskiej działającej w regionie Azji i Pacyfiku W 2005 r. Wood stwierdził, że inwestorzy powinni pozbyć się wszystkiego co związane jest z amerykańskim rynkiem kredytów hipotecznych. W 2007 roku mówił: - Niektóre instytucje zachowują się jak spekulanci, a nie banki. Gospodarka Wielkiej Brytanii zmierza ku gwałtownemu wstrząsowi. Kwestią otwartą pozostaje jak poważne będą jego konsekwencje.

Niektóre instytucje zachowują się jak spekulanci, a nie banki. Gospodarka Wielkiej Brytanii zmierza ku gwałtownemu wstrząsowi. Kwestią otwartą pozostaje jak poważne będą jego konsekwencje. Christopher Wood w 2005 r.

3. Założyciele strony stock-market-crash.net Wyróżnieni obecnością w rankingu Times'a autorzy strony uważają, że przewidywanie kryzysów jest proste. Jednym z największych mitów wszech czasów jest ten, że kryzysy są nieprzewidywalne. Ale rynek kroczy drogą do załamania często przez długie lata. Są charakterystyczne znaki ostrzegawcze. Jeżeli je rozpoznasz możesz zlikwidować w odpowiednim momencie swoje inwestycje.

4. Henry Weingarten - astrolog Weingarten jest szefem Astrologers Fund, firmy która doradza klientom biznesowym w oparciu o układ planet. Przewidział gwałtowne obniżenie koniunktury na rynkach na marzec 2007 roku. I choć trochę się pomylił to - jak zauważają brytyjscy dziennikarze - prawdopodobnie jego klienci zdążyli podjąć właściwe decyzje. Weingarten chwali się na stronie internetowej tym, że przewidział m.in. kryzys meksykański w 1995 roku, kryzys dolara w 1995 roku i załamanie na rynku ropy w 1998 roku.

5. Nouriel Roubini - profesor ekonomii Znany też jako Dr Doom (czyli Dr Zagłada) Roubini jest profesorem uniwersytetu w Nowym Jorku. 7 września 2006 r. na spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego stwierdził, że kryzys nadciąga. Stwierdził, że zawirowania na rynku kredytów hipotecznych uderzą w takie instytucje jak Fannie Mae i Freddie Mac - czytamy w Times Online.

6. Mikołaj Kondratiew - rosyjski ekonomista marksistowski We wczesnych latach 20. minionego stulecie Kondratiew ukuł teorię, według której gospodarki kapitalistyczne rozwijają się w ok. 50-65 letnich cyklach koniunktury, po których następuje recesja. Dziś te cykle ekonomiczne nazywane są falami Kondratiewa. Gdy ekonomista przewidział załamanie, przyszedł wielki kryzys na Wall Street w 1929 r. Obecny kryzys nastąpił 10 lat później niż powinien według teorii Rosjanina. - Ale to i tak niezły wynik jak na człowieka, który zmarł w 1938 roku - konkluduje Times.

Dzwonek alarmowy juz dzwoni. Rząd musi być ślepy albo głuchy, skoro go nie zauważa Lord Oakeshott


8. Lord Oakeshott - członek partii Liberalnych Demokratów. Nie przewidział całego kryzysu na światowych rynkach. Ale w lipcu ostrzegał rząd w Londynie przed możliwym upadkiem banków z Islandii. - Dzwonek alarmowy juz dzwoni. Rząd musi być ślepy albo głuchy, skoro go nie zauważa - mówił.

9. Stephen Roach - kierownik wyższego szczebla w Morgan Stanley W listopadzie 2004 Roach przewidział ekonomiczny armageddon z powodu rekordowo wysokich deficytów: obrotów bieżących, handlowego i budżetowego w USA. Jego wypowiedzi zostały zignorowane.

10. Ron Paul - republikański kongresmen, ubiegał się o nominację swojej partii w wyborach prezydenckich Jak przypomina Times, we wrześniu 2003 r. Paul oznajmił, że rząd USA swoimi działaniami zwiększa ryzyku załamania na rynku kredytów hipotecznych. Specjalne przywileje przyznane Fannie Mae i Freddie Mac pozwoliły im przyciągnąć kapitał, którego nie mogłyby przyciągnąć w normalnych warunkach rynkowych.

Źródło: timesonline.co.uk, money.pl