Powstanie węglowy gigant?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Szykuje się konsolidacja branży

Być może już wkrótce dojdzie do konsolidacji polskiego górnictwa. Po przejęciu przez Węglokoks Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej może powstać gigant wart 10 mld zł. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w kwietniu - poinformowała "Rzeczpospolita". Doniesieniom gazety zaprzeczyło ministerstwo gospodarki.

Jak poinformowała "Rz", jeśli decyzja rzeczywiście zapadnie w tym miesiącu, to pierwsza faza fuzji powinna się zakończyć z końcem lata. Następnie właściciel całej grupy ma podjąć działania zmierzające do jej umocnienia, czyli m.in. poczynić niezbędne inwestycje rzędu 600 - 700 mln zł.

Skonsolidowana i silna firma mogłaby trafić pod koniec 2012 r. na warszawską giełdę. Ten czas jest potrzebny właśnie na poprawę sytuacji wewnątrz grupy, dzięki czemu będzie można uzyskać jej lepszą wycenę. Poza tym, na ten rok zaplanowano już debiut akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pojawienie się na parkiecie w krótkim czasie dwóch przedsiębiorstw z branży węgla kamiennego nie jest wskazane.

Związki nie mówią "nie"

Poważna siła, jaką są związki zawodowe, popiera pomysł konsolidacji. Jednak istnieją pewne obawy z ich strony, co do przebiegu samego procesu. Zdaniem związkowców Węglokoks powinien przejąć jednocześnie Kompanię i KHW. – Rozważa się jednak proces dwufazowy, na co możemy przystać ,wyłącznie jeśli dostaniemy gwarancję w strategii dla branży, że włączenie do grupy Kompanii nastąpi do końca roku – powiedział "Rzeczpospolitej", szef śląsko-dąbrowskiej "S".

W przypadku połączenia Węglokoksu i KHW powstałby Katowicki Holding Węglokoks (jeden z wariantów nazwy). Roboczo cała trójka nazywana jest Polski Węgiel - pisze "Rz".

Resort zaprzecza

Po południu resort gospodarki zdementował doniesienia "Rz". - Żadne prace na temat połączenia Kompanii Węglowej z Węglokoksem i Katowickim Holdingiem Węglowym nie są prowadzone - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, choć potwierdziła, że konsolidacja górnictwa jest oczywiście dyskutowana.

Źródło: "Rzeczpospolita", PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24