Powstała polsko-ukraińska koalicja na rzecz Euro 2012

Najnowsze

Aktualizacja:

Szef KPP Andrzej Malinowski oraz minister gospodarki Ukrainy, szef Ukraińskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców Anatolij Kinach podpisali "Porozumienie pracodawców na rzecz Euro 2012". Ma ono być wsparciem dla strony rządowej w realizacji Mistrzostw.

Koalicja, którą obie strony zainicjowały już kilka tygodni temu, zamierza wspierać projekty z zakresu m.in.: infrastruktury i transportu, infrastruktury sportowej, rozbudowy bazy noclegowej i restauracyjnej oraz promocji obu państw na świecie.

Uczestniczący w podpisaniu porozumienia minister gospodarki Piotr Woźniak powiedział, że dla sprawnej realizacji Euro 2012 konieczne będzie zaangażowanie kapitału prywatnego. Zapowiedział, że rząd kończy prace nad ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zakłada ona współpracę władz z prywatnym biznesem, co ma ułatwić realizację inwestycji związanych z Euro 2012.

Według wcześniejszych wyliczeń resortu gospodarki, dzięki tej nowelizacji w latach 2008-2012 co rok zawierane będą umowy o wartości 5-6 mld zł. Projekt przewiduje m.in. rezygnację z wymogu realizowania części uciążliwych analiz, jasno określa, co zyskuje strona publiczna, a co prywatna. Wprowadzi także nową definicję zadań publicznych, usług publicznych i interesu publicznego.

Adam Olkowicz z PZPN zapowiedział, że do połowy 2010 roku powinna być gotowa część sportowa infrastruktury, czyli stadiony, by jeszcze przed mistrzostwami sprawdzić ich funkcjonowanie.

Euro 2012 stanie się wydarzeniem, które będzie miało istotny wpływ na gospodarki państw-gospodarzy, a przygotowania do mistrzostw to wyzwania i realizacja szeregu ambitnych projektów. Konieczna jest zatem współpraca między pracodawcami a rządem - uważają przedsiębiorcy.

Źródło: PAP, APTN