Powstaje powietrzny gigant. Największe na świecie linie lotnicze

Najnowsze

AA.comAmerican Airlines to już teraz jedne z największych linii lotniczych na świecie

Dziś ma dojść do formalnego połączenia dwóch amerykańskich przewoźników lotniczych - American Airlines i US Airways. W ten sposób powstaną największe na świecie linie lotnicze.

Po połączeniu AA i US Airways prześcigną dotychczasowego lidera branży - United Continental Holdings.

Fuzję ogłoszono już w lutym, ale w międzyczasie zastrzeżenia zgłosił Departament Sprawiedliwości USA twierdząc, że może dojść do naruszenia ustawy antymonopolowej. Połączenie próbowała też zablokować grupa klientów linii, twierdząca, że doprowadzi ono do podwyżki cen biletów i ograniczenia wyboru dla pasażerów. Pozew zbiorowy został jednak odrzucony przez sąd.

Nowe linie

Nowo powstałe linie lotnicze będą nosić nazwę American Airlines, a obrót jej akcjami ma odbywać się na rynku Nasdaq.

Co połączenie będzie oznaczać dla pasażerów? Na początku niewiele. Sprzedaż biletów będzie na razie odbywać się pod markami American Airlines i US Airways. Dopiero - najwcześniej - w 2014 r. połączone mają zostać systemy biletowe i programy lojalnościowe (frequent flyer) przewoźników.

Spółka AMR, która była właścicielem American Airlines, w 2011 r. złożyła w sadzie wniosek o upadłość, ale odbiła się od dna i w lipcu tego roku po raz drugi z rządu zanotowała miesięczny wynik na plusie.

Autor: //bgr / Źródło: money.cnn.com

Źródło zdjęcia głównego: AA.com