Powstaje największy fundusz świata

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Barclays sprzedał BGI

Amerykański fundusz inwestycyjny kupił w piątek Barclays Global Investors (BGI) czyli dział zarządzania aktywami należącym do trzeciego największego banku w Wielkiej Brytanii - Barclays plc. Powstały w wyniku transakcji fundusz będzie zarządzał 2,7 bilionami dolarów. Takich aktywów nie ma nawet amerykański Fed.

Losy umowy ważyły się do ostatniej chwili. BlackRock konkurował o jej zawarcie m.in. z Bank of New York. W końcu fundusz z San Francisco przebił rywala oferując 13,5 mld dol. - najwyższą jak do tej pory kwotę w historii transakcji w branży zarządzania kapitałem.

BlackRock zapłaci za BGI gotówką i własnymi akcjami. Nowa firma będzie się nazywać BlackRock Global Investors. - Dzięki połączeniu stworzymy ofertę, z którą nikt nie będzie mógł się równać - powiedział Laurence D. Flink, prezes BlacRock.

Barclays jest jedną z niewielu firm w branży finansowej, która oparła się skutkom kryzysu. Mimo zapaści branży finansowej w 2008 roku wypracował ponad 6 mld funtów zysku brutto - tylko 14 proc. mniej niż rok wcześniej. Nie korzystał też z pomocy rządowej. Sprzedaż BGI tłumaczy chęcią podwyższenia kapitału w trudnych dla sektora finansowego czasach.

Jeśli chodzi zaś o BlackRock, to jest to drugie gigantyczne przejęcie tego funduszu w ostatnich latach. W 2007 roku za 8,5 mld dol. wykupił dział zarządzania Merrill Lynch.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24