Powstaje bankowy gigant

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESCzy kolejny wielki bank upadnie?

Halifax Bank of Scotland, potentat bankowy i ubezpieczeniowy z Wysp Brytyjskich, pomimo złych notowań w poprzednich dniach, we środę zanotował znaczące zwyżki. Jest to następstwem informacji o planowanym połączeniu HBOS z z czołowym brytyjskim bankiem Lloyds TBS.

W ciągu dwóch dni akcje HBOS straciły na wartości łącznie 56 proc i spadł mocno w ratingach S&P i Fitch. Powodem były obawy, że bank ten nie zdoła refinansować swoich zobowiązań z uwagi na wzrost oprocentowania stopy krótkookresowego kredytu na rynku międzybankowym. Inni tłumaczyli wyprzedaż papierów banku spekulacjami ze strony funduszy inwestycyjnych.

Jednak papiery tej najbardziej poszkodowanej wyprzedażą akcji spółki bankowej, właściciela największego towarzystwa hipotecznego Halifax, zyskały w środę rano 7 proc., odwracając spadkowy trend z poprzednich dwóch dni. Stało się tak po pojawieniu się potwierdzonej później informacji, że czołowy brytyjski bank Lloyds TSB prowadzi zaawansowane rozmowy z HBOS w sprawie połączenia. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, stworzy nowego giganta na brytyjskim rynku bankowości detalicznej i położy kres spekulacjom na temat kondycji finansowej HBOS.

Z płynnością coraz gorzej

Mimo to trudno mówić o dobrym okresie dla europejskich banków. - Pewne jest, że kryzys w USA przenosi się coraz szerzej na rynki europejskie - tłumaczył na TVN CNBC Biznes Roland Paszkiewicz z CDM PEKAO SA.

Liczne problemy finansowe na światowych rynkach uruchomiły nowe zjawiska wśród zachodnich banków: instytucje finansowe boją się udzielać sobie wzajemnie pożyczek, co dotąd było zwykłym obyczajem.

Wyrazem tego stał się radykalny wzrost oprocentowania takich pożyczek: stawki depozytów jednodniowych (overnight) wzrosły prawie trzykrotnie - z 3,33 proc. jeszcze w poniedziałek, przez 6,44 proc. we wtorek do 8 procent we środę. (CZYTAJ WIĘCEJ)

- Jest bardzo ograniczone zaufanie i wysoki poziom obaw, że być może kolejna wielka instytucja upadnie - powiedział w TVN CNBC Biznes Rafał Lis, prezes Caspian Capital TFI.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES