Powrót zimnej wojny i nowe WTC. Wtorek w TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze


We wtorek w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy o sytuacji na wschodzie Ukrainy, gdzie trwają ostre walki pomiędzy siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Opowiemy też historię żołnierza, który zabił Osamę bin Ladena. Naszych gości zapytamy, czy możliwy jest wybuch nowej zimnej wojny.

Maleją szanse na utrzymanie rozejmu na wschodzie Ukrainy. Separatyści się dozbrajają, z Rosji przyjeżdżają dodatkowe siły, a zachodni dyplomaci ostrzegają przed naruszaniem warunków rozejmu. O godz. 10:30 Michał Broniatowski, założyciel Espreso TV skomentuje rozwój wydarzeń i nakreśli możliwe scenariusze na nadchodzące dni.

Żołnierz, który zastrzelił bin Ladena

Były komandos Navy SEALs Rob O'Neill rezygnuje z anonimowości. Zdecydował się na ten krok niezadowolony z tego, jak potraktowała go armia. Jak twierdzi, odebrano mu część wojskowych przywilejów, takich jak opieka medyczna czy świadczenia emerytalne, gdy przedterminowo opuścił formację. W ciągu szesnastoletniej służby uczestniczył w ponad 400 misjach bojowych. Czy armia może stracić z oczu takiego człowieka? Czym ryzykują wojskowi, pozbywając się rozgoryczonego komandosa? W południe porozmawiamy o tym z ppłk. Krzysztofem Przepiórką, byłym żołnierzem GROM-u.

W środę finał misji Rosetta. Pojazd wysłany przez Europejską Agencję Kosmiczną wyląduje na komecie. Co naukowcy spodziewają się zastać na tajemniczym obiekcie? Według niektórych opinii w zamarzniętej wodzie i wśród obecnych tam substancji mogą kryć się związki, które miliardy lat temu zapoczątkowały życie na Ziemi. Co ważne, części aparatury badawczej lądownika powstały w Polsce. W przeddzień epokowego wydarzenia w historii podboju kosmosu, o godz. 13:25 porozmawiamy z dr. Tomaszem Rożkiem, publicystą naukowym "Gościa Niedzielnego".

Zimna wojna 2.0

Sprawdzimy też, czy światu grozi powrót zimnej wojny. Ostrzega przed tym Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA wytyka Zachodowi błędy w postępowaniu z Władimirem Putinem, zwłaszcza w kontekście konfliktu na Ukrainie. O tym, jak postępować z Rosją, o godz. 15:00 Michał Sznajder porozmawia ze Stanisławem Cioskiem, byłym ambasadorem Polski w Moskwie.

O godz. 15.30 porozmawiamy też z Jaromirem Sokołowskim, podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta o rocznicy 25-lecia Zjednoczenia Niemiec. Jak sytuacja polityczna wygląda po latach? 9 listopada 1989 r. upadł Mur Berliński, będący symbolem powojennego podziału Europy. Mimo upływu czasu nie milkną zacięte spory o przeszłość.

Następnie odwiedzimy Nowy Jork, by dokładniej przyjrzeć się One World Trade Center. Pierwsi najemcy już urządzają się w nowym wieżowcu, a nowojorczycy mówią, że wreszcie w centrum ich miasta nie straszy pustka. Nowa budowla, postawiona w miejscu zniszczonych w zamachach bliźniaczych wież WTC, ma być symbolem niezłomności amerykańskiego ducha. Czy tak się stanie? Czy to będzie pomnik, czy kolejny zwykły drapacz chmur? Opowie o tym prof. Sławomir Gzell, architekt i urbanista z Politechniki Warszawskiej.

Filipiny rok po tragedii

Rok po katastrofalnym w skutkach tajfunie na Filipinach spotkamy się z Janiną Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej. Kiedy Haiyan uderzał w archipelag, wiatr wiał z prędkością ponad 300 km/h. Zginęło ponad 100 tys. ludzi. PAH organizowała pomoc na wyspie Bantayan. Zapytamy, czy dzięki takim akcjom udaje się choć trochę poprawić sytuację Filipińczyków. Pokażemy też wstrząsające zdjęcia i fragmenty relacji sprzed roku. Na Filipinach był wtedy specjalny wysłannik TVN24 Wojciech Bojanowski.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat