Powiew optymizmu z polskiego przemysłu

sxc.huW październiku wskaźnik PMI wzrósł do poziomu 51.2

W październiku wskaźnik PMI dla Polski wzrósł z wrześniowego poziomu 49,5 pkt do 51,2 pkt, wskazując na ogólną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym - poinformował Markit wraz z HSBC. Najnowszy wynik wskaźnika zasygnalizował największe tempo wzrostu w sektorze od sześciu miesięcy.

Wzrost PMI jest znaczanie lepszy od prognoz. Analitycy ankietowani przez agencję Reutera oczekiwali, że PMI osiągnął w październiku 49,9 punktu.

Wzrost liczby zamówień

Głównym czynnikiem, który wpłynął na poprawę warunków w sektorze w październiku, był pierwszy od pięciu miesięcy wzrost liczby nowych zamówień. Mimo że tempo tego wzrostu było niewielkie, był to największy wzrost liczby nowych zamówień od kwietnia. Jednak popyt eksportowy pozostał słaby, a liczba nowych zamówień eksportowych zmalała szósty miesiąc z rzędu. - Powrót wskaźnika PMI do poziomu powyżej granicy 50 pkt w październiku jest bardzo pozytywny. Dorównuje on niespodziewanemu wzrostowi wskaźnika PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego w Niemczech - wg wstępnych danych indeks ten wzrósł do 51,8 pkt wobec 49,5 oczekiwanych przez analityków według sondażu Bloomberg - mówi Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

Jednak jak dodaje Urbańska-Giner, oba te wskaźniki należy odczytywać z ostrożnym optymizmem. Wskazuje również na to, że badania koniunktury GUS w Polsce również wskazały na poprawę w październiku. Wskaźniki dla budownictwa i handlu miały w październiku najwyższe odczyty w tym roku.

Niepewność w związku tempem wzrostu w Eurolandzie

- Poprawiające się wskaźniki koniunktury wspierają nasze prognozy konsolidacji tempa wzrostu w najbliższych kwartałach po prawdopodobnym spowolnieniu odnotowanym w trzecim kwartale tego roku. Taka konsolidacja może przekonać Radę Polityki Pieniężnej do wstrzymania się z dalszymi cięciami stóp procentowych po, jak się spodziewamy, łącznym dostosowaniu o 75 pkt bazowych w październiku i listopadzie - ocenia Urbańska-Giner.

Według niej niepewność odnośnie tempa wzrostu w strefie euro pozostanie jednak istotnym negatywnym ryzykiem dla wzrostu PKB w Polsce w 2015 roku.

Autor: pp/bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości