Potwierdzone naukowo: Pieniądze szczęścia nie dają...

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huSzczęście nie ma ceny

Pieniądze rzeczywiście nie dają szczęścia. Ten wytarty slogan naukowo potwierdzili badacze z Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego. Z ich opracowania wynika, że bogatsi odczuwają co prawda większą satysfakcję z całokształtu swojego życia, ale pieniądze nie mają już wpływu na szczęścia odczuwane codziennie.

- Codzienne, pozytywne odczucia i odpowiedź na pytanie "Czy cieszysz się życiem?", nie mają żadnego związku z faktem, ile masz pieniędzy - mówi jeden z autorów badania Ed Diener, psycholog z University of Illinois. Jego zdaniem także dostęp do wszelkich wygód, telefonu, telewizora czy komputera nie wpływa na poziom szczęścia.

Zdaniem drugiego z psychologów pracujących nad raportem, Roberta Biswas-Dienera, są jednak pewne wyjątki. - Jeżeli jesteś prawdziwym materialistą i zarabiasz 300 tysięcy dolarów rocznie, rzeczywiście będziesz z tego powodu szczęśliwy - mówi.

- Zarobki na poziomie ćwierć miliona dolarów rocznie, to granica powyżej której materialiści odczuwają szczęście - tłumaczy.

Dienerowie (badacze to ojciec i syn) doszli do swoich wniosków po przebadaniu 136 tys. osób ze 132 krajów w 2006 r.

Źródło: usatoday.com

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu