Najnowsze

Potrzebujesz urlopu? Branson: Weź tyle, ile chcesz

Najnowsze

Renata Kijowska | Fakty TVN26.09.2014 | Wakacje bez limitów. Richard Branson rewolucjonizuje rynek pracy

Biznesmen i miliarder Richard Branson dał swoim pracownikom duży powód do świętowania. Osoby zatrudnione w grupie Virgin mogą teraz wziąć tyle urlopu, ile chcą. Ale jest jeden haczyk.

Na nieograniczone wakacje mogą na razie jechać pracownicy biur Virgin w Nowym Jorku, Londynie, Genewie i Sydney. Ale - jak zapowiedział Branson - jeśli eksperyment się powiedzie, na długi urlop będą mogli pojechać także pozostali pracownicy. Spółki, w których udziały posiada Virgin, zatrudniają aż 40 tys. osób. W swojej najnowszej książce "The Virgin Way" Branson napisał, że "to pracownik powinien decydować, czy potrzebuje kilku godzin, dni, tygodni czy miesiąca wolnego". - Weź urlop, kiedy tylko zechcesz, weź tyle urlopu, ile chcesz. Nie będziemy na bieżąco tego kontrolować - zapowiedział miliarder w wywiadzie dla CNN.

Jest warunek

Ale jest jeden haczyk. - Pracownicy będą mogli wziąć wolne tylko w przypadku, gdy są na bieżąco ze swoją pracą i czują, że ich brak nie wpłynie na ich kariery oraz działalność gospodarczą spółki - napisał Branson na swoim blogu.

Branson uważa, że koncepcja pracy od 9 do 17 jest przestarzała. - Elastyczny czas pracy zrewolucjonizował podejście do obowiązków: jak, gdzie i kiedy wykonujemy naszą pracę. Dlaczego mielibyśmy się trzymać zatem polityki urlopowej? - pyta Brytyjczyk na swoim blogu.

Branson dodał, że zainspirowała go polityka urlopowa firmy Netflix, która daje swoim pracownikom nieograniczony czas na urlop. - Traktuj pracowników jak istoty ludzkie, daj im elastyczność. Nie sądzę, że będą jej nadużywać - powiedział CNN miliarder.

Praca trzy dni w tygodniu?

Polityka urlopowa stała się ostatnio przedmiotem debaty na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym ponieważ coraz więcej pracowników zostaje po godzinach. Meksykański miliarder Carlos Slim zasugerował, że pracownicy mogliby przejść na trzydniowy tydzień pracy. W zamian Slim wymaga 11-godzinnego dnia pracy i aktywności zawodowej do 70 lub 75 lat. -Z trzema dniami w tygodniu w pracy będziemy mieć więcej czasu na relaks, na poprawę jakości życia - powiedział Slim.

Autor: ToL / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | BingNorton