Pospiesznym będzie taniej, osobowym - drożej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Zmieniają się ceny biletów kolejowych

Od 1 marca obowiązują nowe cenniki w spółce PKP Przewozy Regionalne. Firma ogłosiła, że na niektóre przejazdy na trasach poniżej stu kilometrów bilety stanieją o 15 proc. - a na innych podrożeją, średnio od 2 do 5 procent.

- Korekta cen jest efektem analizy konkurencyjności rynku transportowego w poszczególnych regionach kraju i badań otoczenia. Ceny biletów zostały tak skorygowane, by odpowiadały możliwościom i oczekiwaniom podróżnych - tłumaczy rzecznik prasowy PKP PR Łukasz Kurpiewski.

Jak wyjaśnił w komunikacie, średnio o 15 proc. stanieją bilety jednorazowe na przejazdy pociągami pospiesznymi do 100 km. Ceny na przejazdy jednorazowe pociągami osobowymi do 120 km pozostaną bez zmian, natomiast niektóre inne bilety podrożeją o 2 do 5 proc.

Niektóre ceny zamrożone

Nie zmienią się ceny biletów jednorazowych w pociągach osobowych np. na trasie Kraków-Tarnów (78 km, 13 zł), ale o 2,7 proc., z 18,50 do 19 zł, podrożeje bilet na przejazd Wrocław-Kędzierzyn Koźle (125 km).

Bez zmian pozostaną ceny biletów okresowych tygodniowych i dwutygodniowych w pociągach osobowych, ale biletów miesięcznych już nieco wzrosną - np. bilet miesięczny Olsztyn-Elbląg (99 km) podrożeje z 269 zł do 275 zł.

Z kolei w pociągach pospiesznych bilet jednorazowy Poznań-Środa Wielkopolska (33 km) stanieje z 12 zł do 8 zł, a podrożeje bilet Kraków-Radom (217 km) z 38 do 39 zł.

Bez zmian w pociągach pospiesznych pozostaną bilety okresowe tygodniowe i dwutygodniowe, a także miesięczne do 40 km. Bilet miesięczny powyżej 40 km nieco podrożeje - np. bilet na pociąg Katowice-Częstochowa (86 km) podrożeje z 356 zł do 365 zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24