Posłowie ukręcili bat na operatorów

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huOperatorzy będą musieli wywiązywać się z umów z UKE

Koniec z niesłownymi operatorami komórkowymi? Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo telekomunikacyjne, dzięki której Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł karać tych operatorów komórkowych, którzy nie będą wywiązywali się z porozumień zawieranych z Urzędem.

Za przyjęciem nowelizacji autorstwa PO głosowało 260 posłów, 146 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Jak mówiła pod koniec września prezes UKE Anna Streżyńska, nowela ma umożliwić nakładanie kar na tych operatorów komórkowych, którzy nie będą wywiązywali się z porozumień zawieranych z Urzędem.

W szczególności TP

Streżyńska nawiązała wówczas do porozumienia zawartego w 2008 r. przez UKE z Telekomunikacją Polską. Zgodnie z nim, UKE zobowiązał się, że nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych. Umowa dotyczy też zawieszenia postępowania UKE w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną.

Obecnie Urząd nie może wyegzekwować od TP wywiązywania się z tego porozumienia.

W przyszłości będzie lepiej

Nowela nie dotyczy tylko tego porozumienia, ale również innych, podobnych, które mogą być zawarte w przyszłości.

- Gdy nowela wejdzie w życie, takie porozumienie stanie się już aktem administracyjnym, porozumieniem administracyjnym zawartym przez organ z podmiotem prywatnym o walorach egzekucji administracyjnej. Niewykonywanie będzie wiązało się z karą - mówiła wówczas Streżyńska.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu