Posiedzenie RPP i dane z Europy. Nowy tydzień w gospodarce

Najnowsze

shutterstock.comPoczątek lutego to m. in. posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Początek lutego to przede wszystkim czas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. RPP podejmie decyzje o wysokości stóp procentowych. W tygodniu swoje dane przedstawi też Europejski Bank Centralny i Eurostat.

W poniedziałek o godz. 10.00 Narodowy Bank Polski przedstawi informacje o sytuacji na rynku kredytowym w styczniu br.

Z kolei na wtorek i środę (4 i 5 luty) zaplanowane jest dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zdecyduje o ewentualnej zmianie stóp procentowych. najprawdopodobniej jednak Rada utrzyma stopy na obecnym poziomie.

Podczas styczniowego posiedzenia Rada, kolejny miesiąc, pozostawiła stopy na obecnym poziomie. Dodatkowo RPP podtrzymała ocenę, że stopy powinny pozostać na obecnym poziomie, co najmniej do końca pierwszego półrocza br., a wcześniejsze obniżki stóp oraz ich późniejsze utrzymanie sprzyja ożywieniu gospodarczemu. Obecnie referencyjna stopa NBP wynosi 2,5 proc., lombardowa 4 proc., depozytowa 1 proc., zaś redyskonta weksli 2,75 proc.

Prezes NBP Marek Belka podczas konferencji prasowej, po posiedzeniu RPP mówił, że nie dostrzega obecnie żadnych ryzyk, które mogłyby skłonić RPP do zmiany polityki pieniężnej.

Rozliczenia

W pierwszym tygodniu lutego warto pamiętać o rozliczeniach - podatkowych i z ZUS. Środa 5 lutego to termin zapłaty składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy przez jednostki budżetowe i zakłady budżetowe oraz czas złożenia deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Z kolei piątek 7 lutego to termin wpłaty podatku dla tych podatników, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej. Dla firm piątek to też czas wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku oraz zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od zagranicznych osób prawnych niemających siedziby lub zarządu w Polsce (poprzedni miesiąc).

Jak wypełnić PIT-16A?TVN24 BiS

Europejski Bank Centralny

We wtorek 4 lutego Europejski Bank Centralny opublikuje skonsolidowane sprawozdanie finansowego eurosystemu oraz dane dotyczące stóp procentowych. Dane z Europy

Na początek lutego swoje publikacje zaplanował też Eurostat. W poniedziałek 3 lutego poznamy dane dotyczące deficytu budżetowego za III kwartał oraz wydanych pozwoleń na budowę (październik 2013). We wtorek 4 lutego Eurostat poinformuje o cenach w przemyśle za grudzień ubiegłego roku. Z kolei 5 lutego w środę poznamy dane z handlu detalicznego (grudzień 2013).

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com