"POsezonowa wyprzedaż majątku"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Suski boi się prywatyzacji według rządu PO

- To co zaproponował rząd, to posezonowa wyprzedaż majątku - tak w Magazynie "24 Godziny" poseł PiS Marek Suski skomentował plan prywatyzacji spółek skarbu państwa, jaki przedstawił dzisiaj rząd Donalda Tuska. - To będzie wreszcie uczciwy i przejrzysty proces - ripostował Tadeusz Aziewicz z PO.

Plan prywatyzacji rządu PO-PSL zakłada, że w ciągu czterech lat przychody z prywatyzacji mają przekroczyć blisko 30 mld złotych. Jednak zdaniem posła PiS, prywatyzacja 740 spółek w tak krótkim czasie to zbyt ambitna i niechlujnie przygotowana propozycja.

- Główna transza spółek ma być sprywatyzowana w 2008 r. Jeśli coś się sprzedaje hurtem i w tak szybkim tempie, to nie może to wróżyć nic dobrego. Pieniądze się rozśrodkują, a wpływy z prywatyzacji mogą okazać się dużo mniejsze - prognozował Suski. Jego zdaniem, Platforma zamiast reformować państwowe spółki, przystąpi do wyprzedawania ich majątku.

- Prywatyzacja będzie transparentnym procesem. Tak, aby nie było podejrzeń o nieuczciwość - odpowiedział mu Tadeusz Aziewicz z PO. Dodał, że decyzje o prywatyzacji zawsze są obciążone takimi podejrzeniami, jednak mimo wszystko należy je podejmować. Zdaniem Aziewicza proces prywatyzacji za rządów PiS praktycznie nie istniał. - Wprowadzenie polityków do państwowych firm, tak wyglądała prywatyzacja według PiS - mówił.

TUSK: PRYWATYZACJA DLA LUDZI - CZYTAJ WIĘCEJ

Suski: Obawiam się o państwowe firmy

- Słyszałem od premiera, że prywatyzacja będzie taka samo uczciwa, jak odpolitycznienie spółek. Mogę podać liczne przykłady, w których PO wprowadza swoich ludzi do państwowych firm - oburzał się Suski. - Jeśli to ma tak przebiegać, to ja się obawiam o ten proces - dodał.

Ponadto zdaniem Suskiego, prywatyzacja według planu jaki przyjął dzisiaj rząd, będzie przypominać prywatyzację byłego ministra przekształceń własnościowych Janusza Lewandowskiego w 1992 r., w "której większość przypadków prywatyzacji kończyła się w sądach". Aziewicz uspokajał, że nie ma powodu do obaw, ponieważ prywatyzacja będzie uczciwa i jawna.

"Balcerowicz się myli"

Poseł PO odniósł się także do słów Balcerowicza, który powiedział, że należy jak najszybciej sprywatyzować możliwie największą liczbę spółek skarbu państwa. - Nie zgadzam się z Balcerowiczem. Takie spółki jak Lotos, czy KGHM nie będą prywatyzowane. ponieważ to firmy o strategicznym znaczeniu - podkreślił.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24