Portugalia traci rating

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPortugalia w coraz większych tarapatach

Rating Portugalii obniżony. Agencja Fitch Ratings obniżyła długoterminowy rating Portugalii do poziomu A+ z AA-. Agencja oświadczyła, że perspektywy odbicia w portugalskiej gospodarce są mniejsze niż w przypadku innych państw strefy euro.

- Choć Portugalia nie ucierpiała w szczególny sposób na skutek globalnego kryzysu, perspektywy odbicia w jej gospodarce są słabsze niż w przypadku pozostałych krajów strefy euro, co zwiększy presję na jej finanse publiczne w średnim okresie - powiedział cytowany w raporcie Douglas Renwick.

Według analityków Fitch Ratings, Portugalia zbyt wolno redukuje swój deficyt budżetowy i może mieć duże problemy z pozyskiwaniem kapitału. Deficyt budżetowy Portugalii w ubiegłym roku osiągnął rekordowo wysoki poziom 9,3 proc. PKB.

Portugalski rząd oczekuje, że w przyszłym roku deficyt będzie ograniczony do 8,3 proc. Jednak analitycy Fitch podkreślają, że bardzo trudno będzie zrealizować tę prognozę. Agencja ostrzega, że w przyszłym roku Portugalia może wpaść w recesję.

Na wiadomość o obniżce portugalskiego ratingu europejskie indeksy giełdowe zanurkowały. Spadł też kurs euro, który jest najniższy wobec dolara od 10 miesięcy. - Obniżka ta może zapowiadać, że tą samą ścieżką pójdą kolejne agencje, co będzie tworzyć silną presję na wspólną walutę - ocenia analityk X-Trade Brokers Marcin Kiepas.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu