Portugalia spadła o dwie ligi

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huDeficyt budżetowy Portugali to 9,4 proc. PKB

Ocena wiarygodności kredytowej, czyli rating Portugalii w dół. Agencja Moody's Investor Service obnizyła ocenę tego kraju o 2 stopnie, do A1. Perspektywa ratingu jest stabilna. Cięcie nastąpiło na dzień przed planowaną przez Lizbonę emisję obligacji - ma ona opiewać nawet na 1.250 milionów euro.

Agencja podała, że za obniżką stoi prognozowany niski wzrost PKB i słaba kondycja finansowa kraju.

Moody's dodał, że wzrost gospodarczy będzie wyższy, jeśli gospodarcze reformy strukturalne przyniosą skutki w średnim lub dłuższym terminie. Według agencji, Portugalia w najbliższej przyszłości będzie wysoko zadłużona, a analitycy Moody's nie wykluczają pogorszenia sytuacji fiskalnej kraju. Wśród ogłoszonych w maju rządowych reform są podwyżki podatków, w tym VAT, i obniżki wydatków, między innymi na pensji w sektorze publicznym. W ubiegłym roku deficyt budżetowy Portugalii sięgnął 9,4 procent PKB - w tym roku ma spaść o 2 punkty procentowe.

Zdaniem Moody's, Portugalia może potrzebować jeszcze bardziej oszczędnościowego budżetu na 2011 rok, żeby uniknąć dalszej obniżki ratingu. Jednak perspektywa ratingu jest teraz stabilna, co oznacza, że w ciągu 12 miesięcy nie powinno dojść do zmian.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu