Portugalia pustoszeje. Codziennie 350 osób wyjeżdża w poszukiwaniu pracy

Najnowsze

sxc.huW 2013 roku z Portugalii wyjechało około 100 tys. młodych ludzi

Każdego dnia z Portugalii wyjeżdża w poszukiwaniu pracy 350 osób. Wśród emigrantów zarobkowych z tego iberyjskiego kraju dominuje młodzież.

Jak poinformował w komunikacie Krajowy Instytut Statystyki w Lizbonie (INE) w ciągu ostatniego roku z Portugalii wyemigrowała rekordowa liczba mieszkańców - ponad 128 tys. ludzi.

Rekordowy rok

“Mimo dużej liczby obywateli, którzy w ostatnich latach udali się na emigrację zarobkową, zjawisko to nie słabnie. Biorąc pod uwagę dane z pierwszych pięciu miesięcy br. należy się spodziewać kolejnego rekordowego (pod względem emigracji) roku. Od stycznia do maja br. z kraju wyjechało już 60 tys. ludzi” - poinformował INE.

Zdaniem ekspertów fala wyjazdów zarobkowych miała wpływ na obniżenie w ostatnim roku poziomu bezrobocia w Portugalii, które w maju br. szacowane było na 14,6 proc., podczas gdy w czwartym kwartale ub.r. wynosiło jeszcze 15,3 proc. Przypominają oni, że w tym ponad 10-milionowym kraju w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowało się na emigrację 250 tys. obywateli.

- Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że zdecydowaną większość osób opuszczających Portugalię w poszukiwaniu pracy stanowią młodzi, dobrze wykształceni ludzie. Kraj traci w ten sposób wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą - powiedziała Ana Silva z lizbońskiej centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kraj starych ludzi

Według przedstawicielki portugalskiego ZUS w efekcie negatywnego bilansu migracyjnego oraz niskiego przyrostu naturalnego ten iberyjski kraj coraz szybciej się starzeje. - Na 100 młodych ludzi przypada dziś już 136 osób w wieku emerytalnym - dodała Silva.

Głównym kierunkiem emigracji Portugalczyków jest Europa. Ponad 65 proc. wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy udaje się do Szwajcarii oraz państw Unii Europejskiej – głównie do Francji, Niemiec, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

Kierunki

Spośród państw spoza Europy najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów zarobkowych są dla Portugalczyków: Brazylia, Stany Zjednoczone oraz Angola.

- Po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat zdecydowałem się na wyjazd do Angoli. Perspektywy znalezienia pracy na rodzimym rynku są słabe, tymczasem ten afrykański kraj rozwija się i potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Minusem jest rozłąka z rodziną i warunki życia znacznie odbiegające od portugalskich realiów. Zaletą z kolei – ten sam język co w kraju i nieco lepsze zarobki – wyjaśnił Manuel Rito, portugalski technik branży maszynowej, pracujący w Luandzie. Z szacunków INE wynika, że tylko w ub.r. z Portugalii wyjechało około 100 tys. młodzieży. Szacuje się, że wśród osób pomiędzy 16 a 24 rokiem życia bezrobocie wynosi już ponad 40 proc.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu