Porozumienie ws. prywatyzacji hut

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Paweł Szałamacha: Jest porozumienie ws. hut

Ministerstwo Skarbu Państwa i Mittal Steel Holdings uzgodniły cenę sprzedaży pozostałych akcji skarbu państwa w Mittal Steel Poland.

- Doszliśmy do porozumienia z Mittal Steel Holdings w sprawie ceny za akcję Skarbu Państwa w Mittal Steel Polska. Ta cena ulega zwiększeniu ze złotówki do 6,5 zł. Jest to wynik negocjacji toczonych w ostatnich 6 miesiącach - powiedział wiceminister skarbu Paweł Szałamacha.

Rozpoczętą w 2003 r. prywatyzację PHS sfinalizowano w marcu 2004 r. Brytyjsko-hinduska grupa LNM Holdings (obecnie Mittal Steel Company) przejęła wówczas blisko 70 proc. akcji koncernu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do końca 2007 roku inwestor miał kupić od Skarbu Państwa pozostający w jego rękach pakiet 25 proc. akcji koncernu po cenie nominalnej, czyli 1 zł za akcję. W 2004 r. inwestor zapłacił za akcje PHS niespełna 6 mln zł, wykupując jednak 1,2 mld zł długu firmy, gwarantując spłatę 0,6 mld zł, podnosząc kapitał o 0,8 mld zł i zobowiązując się do 2,4 mld zł inwestycji. Na początku tego roku NIK negatywnie oceniła finansowe warunki prywatyzacji PHS, uznając, że były one niekorzystne dla Skarbu Państwa ze względu na zaniżoną o 1,87 mld zł wycenę spółki. Resort skarbu podziela większość zastrzeżeń NIK.

Źródło: PAP, TVN24, gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24