Porozumieliśmy się z Rosjanami ws. gazu

Najnowsze

TVN24Nie trzeba będzie zakręcać zaworów?

PGNiG i Gazprom podpisały porozumienie gazowe - wynika z nieoficjalnych informacji od osób zbliżonych do negocjacji. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie prawdopodobnie zostanie opublikowane dopiero w czwartek.

Członkowie zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa rozmawiali w środę w Moskwie z przedstawicielami Gazpromu w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski - potwierdził jedynie wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba. Jak stwierdził, "będą one przedmiotem czwartkowego posiedzenia zarządu PGNiG", a dopiero po posiedzeniu zarządu, spółka będzie udzielać oficjalnych informacji w sprawie efektów rozmów.

Nieoficjalnie dziennikarze dowiadują się się, że spółki wstępnie się porozumiały, jednak porozumienie nabierze mocy po udzieleniu zgód korporacyjnych przez firmy.

Grudniowy falstart

Umowa określa długoterminowe warunki zwiększonych dostaw gazu do Polski. Już na początku grudnia uzgodniono zwiększenie rosyjskich dostaw o 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 roku. później jednak na przeszkodzie wejścia w życie tych ustaleń stanęły rozliczenia starego kontraktu oraz kwestie rosyjskich płatności za gaz transportowany tranzytem przez Polskę gazociągiem jamalskim.

Jak mówił w ostatnich dniach grudnia wicepremier Waldemar Pawlak w rozmowie z TVN CNBC Biznes, zastrzeżenia do rozliczeń finansowych między firmami ma minister skarbu, Aleksander Grad. - Pozostały do rozstrzygnięcia i zapięcia sprawy związane z dyskusjami między firmami i w tym zakresie pan Aleksander Grad zgłosił pewne swoje wątpliwości co do zaakceptowania tych porozumień. Minister skarbu nabrał wątpliwości czy może zaakceptować ugodę między firmami polegającą na tym, że część tych rozliczeń zostanie odpuszczona - powiedział wtedy Pawlak.

Zima nas naciska

Od tego czasu odbyło się kilka rund polsko-rosyjskich rozmów. Ostatnia z nich toczyła się w Moskwie. W ostatnich dniach na skutek ostrej zimy mocno wzrosło krajowe zapotrzebowanie na błękitne paliwo i zapasy w magazynach PGNiG zostały w połowie zużyte.

Jak ujawnił wicepremier Waldemar Pawlak we wtorek pobity został dotychczasowy rekord zużycia gazu ziemnego w kraju. - We wtorek, jak się szacuje, było rekordowe zużycie gazu, około 70 mln m sześc. w ciągu dnia. To było rekordowe w historii polskiego gazownictwa - powiedział Pawlak dziennikarzom.

Od środy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ograniczyło dostawy gazu do Zakładów Chemicznych Police. Zakłady otrzymują ok. 85 proc. swego standardowego zapotrzebowania, co zmusilo je do zmniejszenia produkcji amoniaku i mocznika.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24