"Pora zacząć wydawać pieniądze". Niemiecka gospodarka przyspiesza

Najnowsze

TVN24 BiS/ReutersNiemiecka gospodarka przyspiesza

Niemiecki PKB wzrósł w IV kwartale 2013 r. o 0,4 proc. kwartał do kwartału. - A w tym roku wynik będzie jeszcze lepszy - uważa Andrzej Byrt, b. ambasador Polski w Niemczech. - U naszych zachodnich sąsiadów powoli narasta przekonanie, że już pora zacząć wydawać pieniądze - powiedział w TVN24 Biznes i Świat.

Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał, że wzrost PKB w IV kwartale 2013 r. był o jeden punkt proc. wyższy niż w III kwartale. Tym samy potwierdziły się oczekiwania rynku, który coraz optymistyczniej patrzy w przyszłość.

W ujęciu rok do roku PKB Niemiec wzrósł w IV kw. o 1,4 proc. Tu szacowano wzrost PKB także na poziomie o 1,4 proc. W III kw. wzrost wyniósł 0,6 proc.

Urząd statystyczny podał również, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł IV kw. 2013 o 1,3 proc. rdr, wobec wzrostu o 1,1 proc. w III kw. Tu oczekiwano wzrostu o 1,3 proc.

Będzie jeszcze lepiej

Zdaniem Andrzeja Byrta, byłego ambasadora Polski w Niemczech, dane o niemieckiej produkcji powinny ucieszyć polskich przedsiębiorców. - One nastrajają pozytywnie partnerów gospodarczych Niemiec, w tym Polskę - powiedział w TVn24 Biznes i Świat.

Jak dodaje, u naszych zachodnich sąsiadów "powoli narasta przekonanie, że już pora zacząć wydawać pieniądze. Dlatego wyniki w kolejnych kwartałach będą już tylko lepsze. - Przed wakacjami nastąpi mocne odbicie popytu konsumenckiego - uważa.

Autor: rf//gry / Źródło: PAP