Popularne w cenie Marlboro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Szykuje się duża podwyżka cen tanich papierosów

Kolejna podwyżka cen papierosów już 1. stycznia przyszłego roku. Najmocniej po kieszeni uderzy amatorów tańszych marek. Palacze Mocnych, Popularnych czy Fajrantów muszą się przygotować na wzrost cen nawet o 40 proc. Stać się tak może dzięki nowym sposobom płacenia akcyzy, przygotowywanym przez Ministerstwo Finansów - donosi "Polska".

Odpowiedni projekt ustawy ma wpłynąć do Sejmu już za miesiąc - twierdzi dziennik.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, najtańsze papierosy zdrożeją średnio o 40 proc. Popularne zamiast 5,89 zł będą kosztować około 8,50 zł. Marlboro też podrożeją, ale mniej: z 9,1 zł do około 11 zł, czyli o 20 proc. W ten sposób różnice cenowe między drogimi papierosami międzynarodowych marek a tanimi polskimi, które wynoszą dziś nawet 40 proc., zmniejszą się co najmniej o połowę.

Spełniając unijne wymogi, rząd zmienia konstrukcję podatku akcyzowego. Akcyza na papierosy składa się z dwóch części: procentowej i kwotowej. Obecnie producenci płacą 37,92 proc. od ceny detalicznej plus 91 zł za każdy tysiąc sztuk. W projekcie ustawy, która ma obowiązywać od stycznia, proporcje między obiema częściami ulegają zmianie: byłoby to 31,42 proc. plus 138,5 zł.

Podwyższenia cen papierosów chce także Unia Europejska. Dzięki jej projektowi, palacze w Polsce płaciliby blisko o połowę więcej.

Źródło: Polska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24