Poprawiają się nastroje konsumentów

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huSprzedaż detaliczna była we wrześniu wyższa o 2,5 proc. niż przed rokiem

Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2009 roku wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, po wzroście o 5,2 proc. w sierpniu, a miesiąc do miesiąca spadła o 0,7 proc. - podał w piątek GUS. W III kwartale poprawiły się też nastroje konsumentów.

GUS odnotował w III kwartale 2009 roku poprawę nastrojów konsumenckich Polaków, która świadczy pośrednio o poprawie niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych, jaką obserwowano od IV kwartału 2008 roku.

W III kwartale wzrósł zarówno bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (o 4,0 pkt proc. w porównaniu z II kw.) oraz Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (o 5,3 pkt proc. w stosunku do II kw.).

Tendencja się odwróciła

Zdaniem ekspertów GUS, wyniki wskazują na odwrócenie niekorzystnych trendów w konsumpcji gospodarstw domowych. "Osiągnięty poziom i tendencje zmian wartości wskaźników ufności konsumenckiej w ostatnich dwóch kwartałach, a zwłaszcza w III kwartale 2009 roku wskazują, że wystąpiło oczekiwane odwrócenie się niekorzystnych tendencji w dynamice konsumpcji gospodarstw domowych spowodowane znacznym spowolnieniem rozwoju gospodarczego" - napisano w raporcie GUS.

Jednak obydwa wskaźniki, zarówno pokazujący, jak konsumenci postrzegają swoją aktualną sytuację, jak i ten pokazujący oczekiwania jej rozwoju w przyszłości pomimo wzrostu w II i III kwartale nie osiągnęły jeszcze poziomu z IV kwartału 2008 roku.

Złe prognozy dla przemysłu

Konsumenci mają lepsze nastroje, ale firmy, a zwłaszcza przemysł - juz niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że nowe zamówienia w przemyśle w Polsce spadły we wrześniu 2009 roku w ujęciu rok do roku o 19,2 proc., po spadku o 32,3 proc. w sierpniu 2009 roku.

W ujęciu miesięcznym zamówienia we wrześniu wzrosły o 25,2 proc. w porównaniu ze spadkiem o 18,1 proc. w sierpniu 2009 roku.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Zakupy wciąż oszczędne

Polacy kupują więcej żywności, leków i kosmetyków, a nawet książek. Nie oszczędzają na wyrobach tytoniowych. Ograniczają zaś wydatki na sprzęt RTV i AGD, meble i paliwo - wynika z piątkowych danych GUS.

Jednak sprzedaż w sklepach detalicznych wzrosła we wrześniu dwa razy słabiej niż miesiąc wcześniej i mniej niż prognozowali ekonomiści, którzy obstawiali wzrost nawet 4-procentowy. Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO PB podkreśla w TVN CNBC Biznes, że mimo oczekiwanego słabszego wyniku sprzedaży we wrześniu dane są rozczarowujące.

Według danych GUS, sprzedaż detaliczna samochodów i motocykli spadła we wrześniu o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 r. Sprzedaż paliw (zarówno ciekłych, jak i gazowych) spadła o 6,2 proc. Wzrosła za to sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych - o 7,9 proc., a pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach wzrosła o 17,5 proc.


Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu