Popłynie do nas gaz z Kataru

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huPostawimy na gaz z Kataru

PGNiG uzgodniło umowę z Katarem na import gazu skroplonego. Zapewnienie źródła dostaw pozwoli na rozpoczęcie budowy terminalu LNG koło Świnoujścia. Transporty mają ruszyć w 2014 roku.

Jak poinformował w komunikacie zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, w środę została podpisana Umowa Ramowa z Qatargas Operating Company Ltd. Określa ona ogólne zasady, w oparciu o które będzie realizowana współpraca spółek w zakresie długoterminowych dostaw płynnego gazu. Ustalono, że dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez okres 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton rocznie.

Może być drogo

Jak pisze "Rzeczpospolita", fakt, że umowa ma mieć charakter długoterminowy jest szczególnie ważne, bo wieloletni kontrakt to dla spółki GazSystem, odpowiedzialnej za budowę gazoportu, jest podstawą do realizacji tej inwestycji.

Trudno oszacować wartość kontraktu, gdyż cena gazu skroplonego jest obliczana tak jak surowca transportowanego gazociągami, czyli w odniesieniu do notowań ropy. Nie ma pewności, jak długo utrzymają się obecne, stosunkowo niskie notowania ropy.

Do rachunku nabywca musi doliczyć jednak wysokie koszty transportu statkami. Zwykle LNG jest o 30 – 50 proc. droższy od gazu rosyjskiego, który od lat dominuje w polskim imporcie, pokrywając ok. 70 proc. zapotrzebowania naszego kraju.

Surowiec z Kataru należy do najdroższych na światowym rynku. Zakładając, że obecne notowania ropy utrzymają się do 2014 r., to za każde 1000 m sześc. gazu z Kataru PGNiG może zapłacić od 330 do 380 dolarów. A to oznaczałoby roczne wydatki w wysokości od 330 do nawet 570 mln dolarów - pisze "Rz".

W oczekiwaniu na gazoport

Kontrakt umożliwi budowę gazoportu. Po zakończeniu pierwszego etapu do Polski będzie można sprowadzać statkami 2,5 mld m sześc. gazu rocznie. Poza Katarem PGNiG zamierza szukać też innych producentów LNG i rozważa zakupy bezpośrednio na rynku. Budowa gazoportu może kosztować od 500 do 600 mln euro. Do połowy przyszłego roku GazSystem ma wyłonić jego wykonawcę - pisze "Rz".

PGNiG poinformował wczoraj również o zakończeniu sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi. W ramach porozumienia podwyżki w 2009 r. wyniosą 3,5 proc.

Źródło: "Rzeczpospolita", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu