Ponad połowa Polaków jest w sieci

Najnowsze

Aktualizacja:
scx.huSzerokopasmowy internet jest coraz bardziej dostępny

W 67 proc. gospodarstw domowych w Polsce jest komputer, a 79,6 proc. z nich posiada dostęp do internetu - wynika z analizy Centrum Badań Marketingowych INDICATOR, przedstawionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Większość Polaków (59,1 proc.) korzystała z sieci w ciągu ostatniego miesiąca; najwięcej osób łączyło się z internetem w domu lub w pracy.

Szerokopasmowy internet dociera do coraz większej liczby domów. Ponad połowa (52 proc.) podłączonych do sieci ma w domu łącze o prędkości od 256 kb/s do 1 Mb/s, a 34,8 proc. korzysta z połączeń o prędkości 1 Mb/s lub większej.

W jaki sposób się komunikujemy? Najczęściej wykorzystywanym komunikatorem internetowym w rozmowach tekstowych jest Gadu-Gadu (88 proc.), a głosowym Skype (78,7 proc.).

Jeśli chodzi o odbiór telewizji, większość z nas korzysta nadal z tradycyjnych anten, ale coraz więcej korzysta z dostawców. 42,3 proc. respondentów korzysta tylko z telewizji analogowej przez odbiór naziemny za pomocą tradycyjnej anteny; w co trzecim domu (36,9 proc.) podłączona jest telewizja kablowa. 20,3 proc. ma satelitarną telewizję cyfrową, a z naziemnej platformy cyfrowej korzysta 5 proc. 75,2 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego dostawcy telewizji.

Komórka trafiła pod strzechy

Coraz trudniej znaleźć rodaka, który obywałby się bez komórki. Telefon komórkowy ma 83 proc. Polaków. 93,7 proc. z nich wysyła sms-y, a wiadomości MMS 41,3 proc.

Średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest wyższa w przypadku osób płacących abonament (83 zł), niż użytkowników kart pre-paid (53 zł) czy mix (52 zł).

Wsród dostawców tradycyjnej telefonii nadal mocno trzyma się TP SA. Telekomunikacja Polska jest operatorem 84,3 proc. użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce. Udział każdego z pozostałych operatorów nie przekracza 5 proc.

Średnia miesięczna opłata za telefon stacjonarny w gospodarstwie domowym wynosi około 81 zł. Najliczniejszą grupę posiadaczy telefonów stacjonarnych stanowią osoby płacące rachunki od 51 do 100 zł miesięcznie (52,4 proc.).

Badanie zrealizowano w dniach 8-12 grudnia 2008 roku na próbie 1.600 ankietowanych w wieku powyżej 15 lat.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: scx.hu