Ponad 50 mln zł za wojskową działkę w Helu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Półwysep helski jest atrakcyjny dla inwestorów

Za zawrotną cenę sprzedała Agencja Mienia Wojskowego liczącą niemal 6 hektarów działkę w centrum Helu. Nieruchomość kupił za 50,5 mln zł gdyński deweloper. Przeciwko sprzedaży działki protestowali mieszkańcy półwyspu.

Działka była wystawiona na sprzedaż przez AMW po raz pierwszy. Cena wywoławcza wynosiła 50 mln zł. Do ustnego przetargu nieograniczonego stanął tylko jeden oferent – zarejestrowana w Gdyni spółka VEA Development – spółka córka znanego na Pomorzu dewelopera - Invest Komfort. Ponieważ była jedynym potencjalnym kupcem, by nabyć nieruchomość, musiała przebić cenę wywoławczą o jedno tzw. postępne, które wynosiło 500 tys. zł.

Teren po dawnej jednostce wojskowej, który wystawiła na sprzedaż AMW, ma 5,8 hektara. Nieruchomość jest zabudowana 15 budynkami o łącznej powierzchni użytkowej 4169 m kw. Biorąc pod uwagę powierzchnię terenu, cena, jaką uzyskano za działkę, jest najwyższą w historii AMW.

Mieszkańcy przeciwko sprzedaży

Działka po dawnej jednostce wojskowej, którą wystawiła na sprzedaż AMW, ma 5,8 hektara. Nieruchomość jest zabudowana 15 budynkami o łącznej powierzchni użytkowej 4169 m kw. wojsko

Co dalej z cenną działką?

Zanim architekci przygotują koncepcję, samorząd Helu musi uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego dla działki, która leży niemal w centrum miasta. - Spodziewamy się długich dyskusji z inwestorem na temat planu – powiedział pełniący obowiązki burmistrza Helu, Jarosław Pałkowski.

Spółka Invest Komfort, której spółka córka wygrała przetarg, chce postawić na Helu kompleks mieszkaniowo–rekreacyjny. - Szczegóły tej inwestycji będą znane po wyłonieniu pracowni architektonicznej, która zajmie się przygotowywaniem koncepcji – powiedział pełnomocnik zarządu IK ds. komunikacji, Piotr Tarkowski.

Lukratywne interesy Agencji Mienia Wojskowego

Agencja Mienia Wojskowego ma na swoim koncie także inne zyskowne sprzedaże. - Jak dotąd tylko dwie nieruchomości sprzedaliśmy za wyższą cenę. Były to jednak tereny dużo większe od tego na Helu – powiedział pełniący obowiązki prezesa AMW, Zbigniew Prokopczyk. Najwyższą sumę – prawie 74 mln zł - otrzymała Agencja w 2006 roku za 22 hektary ziemi (z 69 budynkami) byłych koszar w Gdańsku. Z kolei pod koniec 2007 roku we Wrocławiu AMW sprzedała 11 hektarów za 56 mln zł.

Już niedługo jednak helską transakcję może przebić inna planowana przez AMW sprzedaż. - Jesienią planujemy ogłosić przetarg na 12 hektarów na Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Bardzo wstępnie szacujemy, że za ten teren możemy dostać nawet 300 mln zł – powiedział Prokopczyk.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24