Ponad 300 tys. Polaków wybrało OFE. "Może być nawet pół miliona"

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatPrezes ZUS Zbigniew Derdziuk o rosnącej liczbie deklaracji o pozostaniu w OFE

Liczba chcących oszczędzać w Otwartych Funduszach Emerytalnych przekroczyła 300 tysięcy. Do poniedziałku 23 czerwca do ZUS spłynęło 305 508 deklaracji ws. OFE.

W ostatnim czasie codziennie coraz więcej osób decyduje się na pozostanie w OFE. Rekord padł w poniedziałek 23 czerwca gdy OFE wybrało 15 242 osób.

- Zakładam, że w końcu lipca codziennie więcej osób będzie się zapisywało niż dzisiaj - mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie w TVN24 Biznes i Świat. - Ostateczna liczba chętnych może być nawet większa niż pół miliona - prognozuje Derdziuk.

Po nowemu

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą.

Można także przesłać oświadczenie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym celu zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl, a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS. Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji ws. oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Autor: mn//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat