Ponad 100 miliardów na energetykę. Premier na budowie nowego bloku w Kozienicach

Najnowsze

ENEA Wytwarzanie S.A.Tak będzie wyglądać elektrownia Kozienice

- W energetykę, w tym jądrową, Polska zainwestuje ponad 100 mld zł do początku lat 20. XXI wieku - powiedział w środę premier Donald Tusk podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku energetycznego Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych.

Tusk określił, że to "wielki początek przyszłości polskiej energetyki".

- Mówimy dzisiaj o 6 mld zł, które będą pracowały tutaj w Kozienicach, będą dawały miejsca pracy, ale tak naprawdę mówimy o rozpoczęciu wielkiej fali inwestycji w polskiej energetyce, która wspólnie z naszymi planami dotyczącymi energetyki jądrowej przekroczy na początku lat 20. XXI wieku ponad 100 mld zł - powiedział premier.

- To daje wyobrażenie o potędze tych marzeń, które dzisiaj zmieniają się w realny plan działania - mówił Tusk.

Premier wskazał, że osiem inwestycji dotyczy bloków energetycznych. - Do tego dochodzi dokończenie terminalu LNG, gazociągi, magazyny na gaz, interkonektory - nie tylko z Litwą, także z innymi krajami - powiedział premier.

Największa elektrownia w Europie

Nowy blok w Kozienicach ma być największą w Europie jednostką tego typu opalaną węglem kamiennym. Kontrakt realizuje konsorcjum firm Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex-Mostostal. Zakończenie budowy planowane jest w II kwartale 2017 r. Inwestorem jest spółka Enea; koszt inwestycji to około 6,4 mld zł brutto. Pierwsze prace na terenie budowy nowego bloku ruszyły pod koniec października.

Należąca do Enei Elektrownia Kozienice to największy krajowy wytwórca energii elektrycznej z węgla kamiennego. Pracuje w niej 10 zmodernizowanych bloków energetycznych o osiągalnej łącznej mocy 2905 MW. Elektrownia posiada około 8-proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Enea o budowie nowego bloku elektrowni w Kozienicach (mat. promocyjny)ENEA

Autor: jk//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENEA Wytwarzanie S.A.