Pomyśl, zanim klikniesz

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWe wtorek obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

13-latka, od której poznany w sieci mężczyzna zażądał nagich autoportretów. 15-latek, który zmusił kolegę do tzw. "innej czynnej seksualnej", wszystko nagrał telefonem i rozpowszechniał w internecie. To tylko niektóre z licznych przykładów cyberprzestępczości. "Pomyśl, zanim wyślesz!" - pod tym hasłem obchodzony jest międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Główna część obchodów skierowana jest do dzieci i ich rodziców, bo to właśnie najmłodsi najczęściej padają ofiarą cyberprzestępców. Krakowska policja, która włączyła się do akcji, przytacza kilka przykładów drastycznego łamania prawa w sieci.

Pewien 15-latek założył konto na portalu społecznościowym, podając się za 14-letnią koleżankę z sąsiedniej miejscowości. Na koncie umieścił wulgarne i obraźliwe dla niej wpisy. Jak później tłumaczył, zrobił to pod wpływem impulsu – z zemsty po nieporozumieniu do jakiego doszło między nimi w "realu".

Kolejny przypadek. 15-latka wyszła z domu do szkoły i nie wróciła. Początkowo przysyłała sms-y, że wszystko jest w porządku, a po jakimś czasie kontakt urwał się. Policjanci odnaleźli dziewczynę w mieszkaniu 35–letniego mieszkańca sąsiedniego województwa, poznanego przez dziewczynę na jednym z komunikatorów. Jak się okazało, mężczyzna był już znany policji ze względu na swoją przeszłość kryminalną (kradzieże, rozboje).

I dalej. Dwóch 16-latków zdobyło login i hasło do konta rówieśnika, założonego na portalu społecznościowym. Następnie chłopcy zamieścili tam zdjęcia pornograficzne i fotografie propagujące faszyzm.

Takich przykładów jest wiele – niekiedy bywa, że młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swojego działania – zarówno prawnych jak i tego, że krzywdzą kogoś w ten sposób. Działają pod wpływem impulsu, a po naciśnięciu klawisza "enter" nie widzą reakcji osoby skrzywdzonej.

Nie przenosić problemów do "wirtualu"

Dlatego ważne jest - podkreśla policja - aby rozmawiać o bezpieczeństwie w sieci - mieć świadomość występujących zagrożeń i wiedzieć jak reagować, kiedy się pojawiają, ale także uczyć się rozwiązywać rzeczywiste konflikty tak, aby nie przenosić ich potem do przestrzeni wirtualnej.

Ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej dzień ma przypominać internautom o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci. Chodzi też o upowszechnianie wiedzy o cyberprzestępczości oraz ujawnianiu danych osobowych w internecie.

DBI w Polsce organizowany jest od 2005 r. przez Fundację Dzieci Niczyje, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) oraz Fundację Orange. We wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodom towarzyszy kampania medialna poświęcona ochronie prywatności w internecie.

Odsłaniają prywatność, bo chcą być lubiani

Kampania medialna "Think B4 U post!" ("Pomyśl zanim wyślesz") poświęcona jest problematyce ochrony prywatności w internecie.

– Dla najmłodszych internet jest niezwykle ważną przestrzenią ekspresji własnych poglądów, rozwijania zainteresowań lub też nawiązywania nowych kontaktów. Przenoszą do sieci prywatne informacje, zdjęcia, publikują filmy, chcą być popularni i lubiani. Niestety, nie zawsze pamiętają, że brak rozwagi i dbałości o prywatność swoją i innych, może doprowadzić do nieszczęścia - wyjaśnia Anna Rywczyńska, koordynator Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK. - Dlatego głównym celem tegorocznej kampanii jest nauczenie młodych internautów rozsądnego i odpowiedzialnego publikowania informacji online - dodaje.

Co w programie?

Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu rozpoczęła konferencja prasowa w stołecznej Bibliotece Uniwersyteckiej. Konferencji towarzyszą targi oraz prezentacje firm partnerskich DBI.

Następnie odbędzie się Forum Dnia Bezpiecznego Internetu. Będzie można tam zapoznać się z działaniami realizowanymi w ramach Programu Safer Internet w Polsce oraz zobaczyć prezentacje partnerów projektu i organizacji aktywnych w zakresie bezpieczeństwa dzieci online.

Co roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe i prywatne osoby do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Oprócz tradycyjnych zajęć edukacyjnych, co roku odbywają się występy teatrzyków szkolnych, happeningi, audycje w szkolnych radiowęzłach oraz lokalne kampanie informacyjne.

Krakowska policja zaprasza na czat

Do akcji postanowili włączyć się m.in. funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Zorganizowali czat, na którym można porozmawiać o zagrożeniach związanych z korzystaniem z internetu – cyberprzemocy i sposobach przeciwdziałania takim sytuacjom.

W ramach akcji policjanci w tym tygodniu spotykają się także z dziećmi i młodzieżą w szkołach, aby omówić tematykę cyberprzemocy ze szczególnym zwróceniem uwagi na sytuacje nękania i gróźb w internecie, kradzieży tożsamości i danych, rozsyłania ośmieszających kogoś informacji czy zdjęć oraz odpowiedzialności prawnej za podejmowanie tego typu działań.

Funkcjonariusze spotkają się również z nauczycielami i wychowawcami prezentując najczęściej występujące zagrożenia i sposoby reagowania na nie (na przykład w sytuacji znęcania się nad uczeniem przez rówieśników czy zniesławienia nauczyciela za pośrednictwem internetu).

Na czat policja zaprasza internautów we wtorek w godz. od 13 do 14.

Źródło: dbi.saferinternet.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu