Pompowanie złotego

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huMinister finansów wyprzedaje posiadane euro?

Stanowiący własność państwa Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedaje dziś euro, pomagając złotemu w osiągnięciu największego w tym tygodniu wzrostu wartości - donosi agencja Bloomberga, powołując się na trzech traderów zaznajomionych z tymi transakcjami. Podobne wiadomości przynosi PAP.

BGK miał według informacji Bloomberga sprzedać posiadaną europejską walutę po kursie około 3,99 zł za jedno euro. Bank, który często dokonuje operacji walutowych na zlecenie ministerstwa finansów, miał dziś wymienić 5 milionów euro w trzech bankach komercyjnych. Bloombergowi nie udało się uzyskać komentarza rzecznika BGK do tych informacji.

Także PAP powołuje się na dilerów banków, którzy brali udział w transakcjach z BGK. - Widać dzisiaj na rynku zdecydowaną aktywność BGK. Robiliśmy z nimi transakcję. Płynność jest niska, zatem stosunkowo niewielkie kwoty pozwalają na ruszenie rynkiem. Nie jest to nic nadzwyczajnego biorąc pod uwagę, że resort finansów zapowiadał takie działania - powiedział PAP jeden z nich.

Bloomberg zauważa, że polski złoty zyskał dziś na wartości 0,4 proc., osiągając nawet kurs 3,9694 za jedno euro, co jest największym wzrostem w ciągu dnia od 23 grudnia. BGK miał też sprzedać 150 milionów euro w poniedziałek, 27 grudnia.

Bloomberg przypomina, że analitycy bankowi, m.in. z BNP Paribas i ING Banku Śląskiego, spodziewali się, iż polski rząd może próbować poprawić kurs złotego w ostatnich dniach roku, aby w ten sposób zmniejszyć ogólną sumę zadłużenia, liczona w złotówkach. Około 1/3 polskiego długu jest zaciągnięta w walutach obcych. Kurs walut ma w związku z tym znaczenie przy obliczaniu wielkości zadłużenia w stosunku do Produktu Krajowego Brutto. Przekroczenie progu 55 proc. PKB oznaczałoby konieczność podjęcia działań oszczędnościowych.

Pod koniec ubiegłego miesiąca wiceminister finansów Dominik Radziwiłł zapowiedział, że do końca tego roku resort finansów może okresowo lub definitywnie część środków w euro wymienić na rynku. Dodał też, że resort finansów generalnie wykorzystuje osłabienie złotego do zamiany walut na złote.

Na koniec listopada 2010 r. stan środków walutowych na rachunku Ministerstwa Finansów wynosił łącznie 5 mld 249,9 mln euro.

Domniemane działania BGK nie mają większego znaczenia wobec złotówkowego kursu franka szwajcarskiego. Dziś wynosi on pomiędzy 3,1935 a 3,1788 zł. Wysoka cena wynika głównie z rekordowego kursu franka wobec innych walut. Analitycy prognozują, że podobny lub nawet wyższy poziom może utrzymywać się przez dłuższy czas, co ma duże znaczenie dla posiadaczy kredytów hipotecznych w tej walucie.

Źródło: Bloomberg, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu