"Pomostówki" idą do Sejmu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESChłoń-Domińczak: Ustawa bierze pod uwagę elementy wypracowan epodczas rozmów

Ustawa o emeryturach pomostowych zostanie skierowana do Sejmu nawet jeżeli pełne porozumienia ze związkami zawodowymi nie zostanie osiągnięte - zapowiedziała w TVN CNBC Biznes wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak.

W czwartek rząd spotyka się z przedsiębiorcami i związkowcami w ramach Komisji Trójstronnej. Reforma emerytalna ma być jednym z głównych tematów rozmów.

Warunek konieczny, ale...

- Osiągnięcie porozumienia z partnerami społecznymi jest warunkiem koniecznym, żeby ustawę skierować do parlamentu. Robimy wszystko, żeby wspólnie uzgodnić pewne zapisy. Dzisiaj po spotkaniu prezydium Komisji Trójstronnej będziemy wiedzieć co dalej - dodała wiceminister.

Jednak, jak stwierdziła Chłoń-Domińczak, "pełne porozumienie ze związkami zawodowymi w tej sprawie jest nie do osiągnięcia". Wiceminister dodała, że ustawa zostanie skierowana do parlamentu w wersji aktualnej, czyli takiej, która uwzględnia uzgodnienia w ramach Komisji Trójstronnej - powiedziała wiceminister w TVN CNBC Biznes.

Wiceminister przypomniała, że ustawa będzie opierać się o kryteria medyczne i będzie systemem przejściowym. - Emerytury pomostowe będą miały te osoby, które według kryteriów medycyny pracy do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego nie mogą tej pracy wykonywać - wyjasniała.

Rząd proponuje, związki oponują

Rząd proponuje, aby prawo do emerytur pomostowych miały osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku. Wcześniejsze propozycje dotyczyły wyłącznie osób urodzonych w latach 1948 - 1969.

Zdaniem NSZZ "Solidarność, takie prawa powinni mieć wszyscy urodzeni po 1948 roku, którzy pracują w szczególnych warunkach.

Rząd proponuje, aby prawo do emerytur pomostowych miały osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku. Wcześniejsze propozycje dotyczyły wyłącznie osób urodzonych w latach 1948 - 1969. Zdaniem NSZZ "Solidarność, takie prawa powinni mieć wszyscy urodzeni po 1948 roku, którzy pracują w szczególnych warunkach. emerytury pomostowe

Z takim stanowiskiem nie zgadzają się przedstawiciele pracodawców. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury powinna zostać jak najbardziej ograniczona, a docelowo powinno się z niej zrezygnować całkowicie.

Szykują się protesty

Miedzy innymi o prawo do wcześniejszych emerytur walczyć będą związkowcy podczas planowanej na koniec sierpnia fali protestów, manifestacji i strajków. Te idące w setki tysięcy osób rozpocznie "Solidarność", potem ZNP, a następnie OPZZ. Zawieszenie pracy zapowiadają też lekarze i piloci LOT.

Na odebranie im prawa do wcześniejszej emerytury nie chcą także pozwolić pracownicy oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego debatował w tej sprawie z rządem w poniedziałek. Pod naciskiem nauczycieli rząd wycofał z konsultacji społecznych projekty nowelizacji Karty Nauczyciela i ustawy o zmianie systemu oświaty. - To ukłon w stronę społecznych partnerów - mówił Michał Boni, podsekretarz stanu w kancelarii premiera.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES