Pomór świń przyszedł z Rosji? Komisja Europejska: "Mamy naukowe dowody"

Najnowsze

WikipediaAfrykański pomór świń powoduje duże straty gospodarcze

Komisja Europejska po raz kolejny wezwała Rosję do rozmów w sprawie zakazu importu unijnej wieprzowiny. "Całkowity zakaz jest zupełnie nieproporcjonalny" - oświadczył komisarz ds. zdrowia Tonio Borga. Jego zdaniem, afrykański pomór świń przedostał się do Litwy z Rosji.

24 stycznia na terenie południowej Litwy, w rejonie graniczącym z Białorusią, stwierdzono dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń.

W reakcji Rosja wprowadziła ograniczenia na import świń i mięsa wieprzowego ze wszystkich 28 państw członkowskich UE.

Zaraza na Litwie to sprawka Rosji?

Zdaniem unijnego komisarza ostatnie naukowe dowody świadczą, że przypadki choroby odnotowane na Litwie są "związane z nieskutecznymi próbami opanowania przedłużającego się występowania tej choroby w zachodnich regionach Rosji i niedawnego jej przedostania się na terytorium Białorusi". Wprowadzone embargo nazwał "bezprecedensowym" oraz "nieproporcjonalnym i sprzecznym z międzynarodowymi zasadami handlu".

Borga ponowił jednocześnie apel o spotkanie na wysokim szczeblu. "Wzywam Federację Rosyjską do zaangażowania się w konstruktywne rozmowy w tej sprawie, w celu znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania" - napisał komisarz w oświadczeniu. Potwierdził w tym celu gotowość udania się do Moskwy.

Cios w eksporterów

UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa. Rosja jest też drugim odbiorcą polskiej żywności.

Według danych resortu rolnictwa w 2013 r. nasze firmy wyeksportowały do tego kraju wieprzowinę za 100 mln euro.

Premier odpowiadał na pytania o rosyjskie embargoTVN24 Biznes i Świat

Autor: rf / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia