Pomocowa kasa nie spuchnie

Najnowsze

Aktualizacja:

Unia Europejska nie ma zamiaru podwajać rozmiarów europejskiego paktu kryzysowego EFSF, oznajmiła Bruksela i Berlin. O pomyśle na zwiększenie imponującej sumy 440 mld euro poinformował niemiecki "Die Welt".

Dziennik napisał, że niedługo z funduszu stworzonego dla zapobiegania kryzysom w strefie euro może skorzystać Hiszpania, co poważnie może nadwyrężyć fundusz, a kwota 440 mld euro może okazać się po prostu niewystarczająca.

Do tego doszły jeszcze wieści z Irlandii, która już poprosiła o pomoc w ramach European Financial Stability Facility (EFSF).

Komisja Europejska i rząd niemiecki zaprzecza jednak doniesieniom "Die Welt", by opłacany przez budżety państw strefy euro EFSF miał zwiększyć się dwukrotnie. - To absolutna nieprawda - oznajmił rzecznik KE.

- Sprawa nie istnieje, ponieważ do tej pory tylko jedno państwo [Irlandia - red.] wniosło o pomoc z EFSF i to nie w kwocie, która mogłaby spowodować, że zaczniemy się martwić o pieniądze - oznajmił z kolei rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów.

Wpływowy szef Bundesbanku Axel Weber jeszcze w środę zapewniał, że EFSF ma wystarczającą ilość pieniędzy potrzebnych na pokrycie potrzeb najbardziej zagrożonych państw strefy: Grecji, Hiszpanii, Irlandii i Portugalii.

Źródło: Reuters