Najnowsze

Polsko-amerykański tydzień innowacyjności. Pokaże się 200 firm z Polski

Najnowsze

sxc.huW ramach tygodnia innowacyjności planowane są ponadto spotkania z inwestorami

W przyszłym tygodniu na zachodnim wybrzeżu USA odbędzie się polsko-amerykański tydzień innowacyjności. Do Los Angeles, San Francisco i Palo Alto wybiera się ok. 200 polskich firm i ośrodków badawczych. Powołana ma być Polsko-Amerykańska Rada Innowacji.

Współorganizatorami tygodnia innowacyjności, który odbędzie się w dniach 16-21 listopada, są m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpracują przy nim także: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Środowiska, Naukowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju przemysłu i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Polska jako kraj innowacyjny i kreatywny

- Chcemy pokazać Polskę jako kraj innowacyjny, kreatywny, gdzie wiele się dzieje w zakresie rozwoju i wsparcia innowacyjności - podkreśliła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.

Zwróciła uwagę, że spółki i instytucje badawcze, które będą brały udział w tym przedsięwzięciu będą miały okazję do spotkania z partnerami amerykańskimi. Okazją do tego mają być trzy forma - w Los Angeles, na Uniwersytecie Berkeley i na Uniwersytecie Stanford.

W ramach tygodnia innowacyjności planowane są ponadto spotkania z inwestorami oraz 25 wizyt studyjnych w największych amerykańskich spółkach i szkolenia na temat innowacyjności. Odbędą się one w takich firmach jak Google czy Intel oraz w NASA.

Polsko-Amerykańska rada na rzecz innowacyjności

Podczas wydarzeń na amerykańskim zachodnim wybrzeżu prezentować będą się firmy z pięciu sektorów: IT i przemysł kreatywny, biomedyczny, inżynieryjno-materiałowy, finansów oraz energetyczny. Łącznie jest to ok. 200 firm i instytucji badawczych, w tym: Politechnika Łódzka, Instytut Maszyn Matematycznych, Zespół Badawczy Telekomunikacyjnej Elektroniki Pokładowej Statków Kosmicznych i Środków Transportu czy Frisco.pl.

Wiceminister nauki Włodzisław Duch zwrócił uwagę, że zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to "centrum innowacji", gdzie swoje siedziby ma wiele dużych firm.

W czasie tygodnia innowacyjności powołana ma być także do życia Polsko-Amerykańska Rada Innowacji.

W radzie działać ma po 12 instytucji ze strony polskiej i amerykańskiej. Z Polski będzie to m.in. MNiSW, MSZ, MG, Ministerstwo Obrony, PARP, Polska Akademia Nauk czy Krajowa Izba Gospodarcza. Ze Stanów Zjednoczonych z kolei Departamenty Stanu, Handlu i Obrony.

- W ramach rady tworzymy cztery podkomisje, które będą dotyczyć finansowania innowacji. Będziemy też promować kluczowe sektory - zaznaczył Duch. Dwa lata temu podobne przedsięwzięcie zostało zorganizowane na wschodnim wybrzeżu USA.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości