Polskie weto opóźni decyzję UE

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24O EIT ubiega się m.in. Wrocław

Polska zablokowała wybór Budapesztu na siedzibę Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), o co ubiega się również Wrocław. Źródła ze Słowenii, która przewodzi w tym półroczu UE, nieoficjalnie dają do zrozumienia, że pozostałe państwa optowały za ulokowaniem EIT w stolicy Węgier.

- Ponad 20 ministrów poparło Budapeszt. Pozostali byli gotowi się przyłączyć, by tylko decyzja zapadła jeszcze w czwartek. Polska jako jedyny kraj była zdecydowanie przeciwna - wyjaśniły słoweńskie źródła. Według nich, kolejny kompromis unijni ministrowie ds. nauki spróbują osiągnąć na kolejnym posiedzeniu 18 czerwca. - Dopiero potem - w przypadku ewentualnego kolejnego fiaska - sprawa stanie na szczycie przywódców UE 19-20 czerwca w Brukseli - zaznaczył przedstawiciel Słowenii.

Ponad 20 ministrów poparło Budapeszt. Pozostali byli gotowi się przyłączyć, by tylko decyzja zapadła jeszcze w czwartek. Polska jako jedyny kraj była zdecydowanie przeciwna słoweńskie źródła

Zakulisowe obietnice

Choć ministrowie dyskutowali w czwartek przez pięć godzin, nie osiągnęli porozumienia w sprawie EIT. Formalnego głosowania nie było, jednak Słoweńcy przyznają, że to Polska uniemożliwiła podjęcie decyzji. Także polska minister ds. nauki Barbara Kudrycka przyznała, że rząd "chce więcej czasu" na konsultacje i wypracowanie nowego stanowiska. - Będziemy jeszcze rozmawiać. Dopóki nie została podjęta jednomyślna decyzja, to piłka jest w grze - powiedziała po zakończeniu negocjacji. Jak dodała, podczas negocjacji kontaktowała się telefonicznie z premierem Donaldem Tuskiem. Według Słoweńców, telefonowano również do Lublany.

Sprawa rozbijała się o to, że Polska ma już agencję Frontex. Podawano to jako najpoważniejszy argument przeciwko Polsce Barbara Kudrycka, min. edukacji

Według relacji Kudryckiej, propozycja Budapesztu dominowała, ponieważ Węgrzy nie mają żadnej unijnej instytucji. - Sprawa rozbijała się o to, że Polska ma już agencję Frontex (ds. zarządzania granicami). Podawano to jako najpoważniejszy argument przeciwko Polsce - przyznała. Ponadto, ujawniła, że w kuluarach Węgrzy przypomnieli o polskich zapewnieniach z 2004 roku. Wtedy ubiegaliśmy się o przyznanie Frontexu Warszawie, o co zabiegał także Budapeszt. Polska miała się wówczas zobowiązać, że poprze Węgry przy następnej okazji. - Ja o tym porozumieniu nie wiedziałam - powiedziała Kudrycka.

Decyzja do końca czerwca

Słowenia chce, żeby decyzja w sprawie lokalizacji EIT powinna zapaść do końca czerwca. Do wtedy ma zostać wybrana Rada Zarządzająca EIT, w której znajdzie się 18 przedstawicieli świata akademickiego, naukowego i biznesu z całej UE.

W pierwotnym zamyśle EIT miał być prestiżowym ośrodkiem akademickim, odpowiednikiem amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT). W końcu, z powodu braku nadmiernego entuzjazmu niektórych państw UE i ograniczeń budżetowych, KE zaproponowała, by Instytut zbudować jako sieć współpracujących ze sobą tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI). W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy.

[EIT WE WROCŁAWIU - CZYTAJ WIĘCEJ]

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24