Polscy przewoźnicy wrócili do Rosji. Szmit: jest jeszcze jeden problem

Najnowsze

TVN24 BiSPolscy przewoźnicy wrócili do Rosji. Szmit: jest jeszcze jeden problem

Polskie ciężarówki tymczasowo wróciły na rosyjskie drogi, bo strona rosyjska zobowiązała się do zmian w przepisach. Ale jest jeszcze jeden problem. - To, że rozporządzenie podpisze minister transportu Rosji nie oznacza, że wejdą one w życie. Potrzebny jest kolejny podpis ze strony rosyjskiej - powiedział w TVN24 BiŚ Jerzy Szmit, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa. Przejściowe porozumienie obowiązywać będzie do 15 kwietnia tego roku.

Jerzy Szmit, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa stwierdził na antenie TVN24 BiŚ, że polscy przewoźnicy mogą już podróżować po Federacji Rosyjskiej. Dodał, że to efekt trudnych negocjacji, które odbyły się w Moskwie.

To nie koniec?

- Niestety nie doprowadziły one do ostatecznego porozumienia. Mamy porozumienie tymczasowe do 15 kwietnia. Tego dnia zezwolenia, które dziś zaczęły być wydawane stracą swoją ważność. Federacja Rosyjska zobowiązała się do tego, że będzie zmieniała swoje wewnętrzne prawo, które jest sprzeczne z umową między Polską a Rosją i które dyskryminuje polskich transportowców - powiedział Jerzy Szmit i dodał, że strona rosyjska zobowiązała się, że do 18 marca minister transportu Rosji podpisze zmiany rozporządzeń w wynegocjowanym kształcie.

- Jest jeszcze jeden problem. To, że minister transportu Rosji podpisze rozporządzenia to jeszcze wcale nie oznacza, że one wejdą w życie, bo musi je podpisać jeszcze minister sprawiedliwości. A tutaj mamy bardzo różne doświadczenia - dodał Szmit.

Gość TVN24 BiŚ powiedział, że nie wyklucza, że problem polskich przewoźników znowu powróci. - Nie wykluczam sytuacji, że ten transport znowu zostanie wstrzymany, gdy skończą ważność te zezwolenia, które dziś są wydawane - mówił Szmit.

Porozumienie

Przedstawiciele rządów Polski i Rosji zawarli w piątek czasowe porozumienie dotyczące zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe, które ma obowiązywać do 15 kwietnia. Rosja ma do tego czasu zmienić część regulacji, które uderzały w polski transport.

Protokół w tej sprawie podpisali w piątek w Moskwie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł.

Ustalono w nim, że strony wymienią się zezwoleniami, które będą ważne do 15 kwietnia 2016 roku. Polscy przewoźnicy otrzymają 20 tys. zezwoleń – 10 tys. ogólnych i 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich - wyjaśniło ministerstwo infrastruktury w komunikacie po rozmowach. Stronie rosyjskiej również przysługuje 20 tys. zezwoleń – 19,5 tys. ogólnych i 500 na przewozy z/do krajów trzecich.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ