Polskie świnie nie przejadą przez białoruską granicę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Białoruś mówi "nie" polskiemu mięsu

Białoruś wprowadziła czasowy zakaz wwozu wieprzowiny z Polski - poinformowano w czwartek w białoruskim Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Rzeczniczka resortu wyjaśniła, że wprowadzono go w związku z wykryciem w naszym kraju przypadku tzw. świńskiej grypy.

Na mocy decyzji ministerstwa zostają anulowane wszelkie zezwolenia na wwóz polskiej wieprzowiny. Zakaz dotyczy wwozu żywca, mięsa wieprzowego i produktów z niego - z wyjątkiem tych, które przeszły obróbkę termiczną w temperaturze co najmniej 80 stopni Celsjusza.

Wcześniej Białoruś wprowadziła zakaz sprowadzania wieprzowiny z Meksyku, Kostaryki, USA i szeregu państw zachodnioeuropejskich. W obawie przed wirusem nowej grypy ok. 20 krajów zabroniło importu wieprzowiny i innego mięsa.

Główny weterynarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Joseph Domenech ocenia, że groźba zarażenia się wirusem grypy A/H1N1 poprzez wieprzowinę jest tak minimalna, że można jej w ogóle nie brać pod uwagę. - Żaden wirus grypy nie został odnaleziony w mięsie i jego produktach - zapewnił.

Mimo to np. władze Egiptu wydały nakaz uśmiercenia wszystkich hodowanych w tym kraju świń.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24