Polskie Stocznie z katarskimi gwarancjami

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESAleksander Grad: gwarancje na stoczniową transakcję wystawiły dwa katarskie banki

Tajemniczy wciąż inwestor, który kupił większość majątku Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej, przedstawił gwarancje wystawione przez banki katarskie - ujawnił TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa. Kim jest ów inwestor - nadal nie podano. Jego spółka w naszym kraju będzie nosić nazwę Stocznie Polskie.

Jak ujawnił minister Aleksander Grad, inwestor, który kupił większość majątku Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej, przedstawił gwarancje wystawione przez dwa banki z siedzibą w Katarze. - Jest to porozumienie dwóch banków: Katar Islamic Bank i Cure Inwest - powiedział minister reporterowi TVN CNBC Biznes.

Według słów ministra gwarancja została złożona ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami do MSWiA i na tej podstawie będzie wydana ostateczna decyzja, umożliwiająca inwestorowi nabycie nieruchomości.

Minister ujawnił też, że spółka będzie działała w Polsce pod nazwą Polskie Stocznie. Wciąż jednak nie wiadomo, kim jest tajemniczy inwestor, który deklaruje, że będzie na bazie przejętego majątku produkował statki.

Resort wydaje komunikat

Po wypowiedzi ministra resort skarbu wydał komunikat, stwierdzający, że Stichting Particulier Fonds Greenrights, który zakupił w maju kluczowe części majątku stoczni Gdynia i Szczecin - otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank w porozumieniu z Qinvest LLC z siedzibą w Doha. Z informacji resortu wynika, że QIB jest jednym z największych banków arabskich, operującym m.in. w Azji i Europie. Z kolei Qinvest LLC jest największym katarskim bankiem inwestycyjnym, w którym QIB posiada 25 proc. udziałów.

"Stichting Particulier Fonds Greenrights złożył w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji komplet dokumentów, koniecznych do uzyskania zgody na zakup stoczni i przygotowuje rejestrację na gruncie polskiego prawa spółki Polskie Stocznie SA" - podano w komunikacie.

"Inwestor oczekuje na pozytywną decyzję ministra właściwego do spraw wewnętrznych w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie sprzedaży nieruchomości, wchodzących w skład zespołów składników majątkowych stoczni podlegających sprzedaży, na rzecz kupujących - wymaganą w przypadku, gdy kupujący są podmiotami zagranicznymi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano.

Wiceminister tłumaczy posłom

Wieczorem informację o stoczniowej transakcji przekazał posłom z sejmowej komisji skarbu wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Jak powiedział, nabywca kluczowych części majątku obu stoczni Stichting Particulier Fonds Greenrights złożył 5 czerwca w resorcie spraw wewnętrznych i administracji komplet dokumentów, koniecznych do uzyskania zgody na zakup obu nieruchomości.

Natomiast 9 czerwca zarządca kompensacji (odpowiedzialny za sprzedaż majątku stoczni) otrzymał od arabskiego banku Qatar Islamic Bank gwarancję dla Stichting Particulier Fonds Greenrights na transakcję zakupu kluczowych części majątku obu stoczni. - Bank ten - który prowadzi działalność zarówno w Azji, jak i w Europie - daje gwarancję na sfinalizowanie tej transakcji - podkreślił Gawlik.

- Jeżeli chodzi o przygotowania inwestora do przejęcia składników majątku stoczni, to w czwartek zostanie zawarty akt założycielski spółki Polskie Stocznie SA, która będzie prowadziła działalność stoczniową na terenach zakładów w Szczecinie i Gdyni. Tego typu informacja o założeniu tej spółki została złożona we wniosku do ministra spraw wewnętrznych i administracji - wyjaśnił.

Gawlik ocenił, że jeszcze w czerwcu po otrzymaniu niezbędnych zgód na zakup poszczególnych części majątku stoczni inwestor "ujawni wszelkie zamiary co do tego, kiedy i jakiego typu produkcja będzie na terenach stoczni prowadzona".

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES