"Polskie Radio już zabite, czas na TVP"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Andrzej Urbański i Krzysztof Czabański krytykują decyzję posłów

- Gratuluję i pani poseł Iwonie Śledzińskiej-Katarasińskiej, i rządowi, i całemu parlamentowi, który to uchwalił. Ta nowelizacja oznacza śmierć Polskiego Radia - powiedział prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański oceniając uchwaloną w piątek nowelizację ustawy abonamentowej. - PO zrobiła pierwszy krok do likwidacji mediów publicznych - dodają władze TVP.

- Rozszerzenie kręgu zwolnionych z opłacania abonamentu rtv, przy braku jakiejkolwiek refundacji ograniczanych ustawą wpływów, jest dowodem, że Platforma Obywatelska dąży do "trwałego osłabienia, a wręcz likwidacji mediów publicznych" - oświadczyła TVP w komunikacie prasowym.

Koniec misji, bez szans na cyfryzację

W komunikacie stwierdzono także, że "tak drastyczny spadek przychodów z abonamentu, a także zapowiadana przez koalicję rządową jego całkowita likwidacja, doprowadzą w niedalekiej przyszłości do sytuacji, gdy TVP nie będzie w stanie realizować ustawowych zadań misyjnych, współtworzyć i upowszechniać dzieł kultury, dbać o tożsamość narodową Polaków, inicjować i rozwijać debatę w najważniejszych sprawach społecznych i państwowych".

- Pod znakiem zapytania stanie też udział telewizji publicznej w czekającej wszystkie media elektroniczne rewolucji technologicznej, związanej z cyfryzacją produkcji i nadawania programów. Ustawodawca nie przestanie wymagać od TVP wypełniania misji, nie gwarantując jednocześnie wystarczających środków finansowych na jej realizację - napisano w oświadczeniu.

Abonament w budżecie Polskiego Radia i TVP

Obecnie według szacunków abonament radiowo-telewizyjny płaci ok. 40 proc. Polaków. Wpływy z tego tytułu w 2007 roku wyniosły ok 880-900 mln zł. Ok. 170 mln zł, czyli prawie 20 proc. tej kwoty dostało Polskie Radio, które w około 75 proc. utrzymuje się właśnie z abonamentu.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas piątkowej debaty o nowelizacji ustawy medialnej powiedział, że zwolnienie emerytów, rencistów i bezrobotnych z płacenia abonamentu zmniejszy wpływy z tego tytułu o ok. 60 mln zł. 20 proc. tej kwoty to 12 mln zł - o tyle mniej dostałoby więc Polskie Radio. Wpływy TVP zmniejszyłyby się natomiast o 48 mln zł.

Jednak według władz TVP ubytek po zwolnieniu niektórych grup z abonamentu byłby jeszcze mniejszy i wyniósłby 230 mln zł.

Prezes Czabański mówił pod koniec kwietnia, że Polskie Radio zarobiło w zeszłym roku ok. 14 mln zł, ale tylko głównie wskutek redukcji zatrudnienia, co obniżyło koszty, i renegocjacji umów emisyjnych. Wynik TVP za 2007 rok to 86 mln zł zysku.

Jak nie abonament, to co?

Rzekoma alternatywa dla opłaty abonamentowej w postaci tzw. Funduszu Misji Publicznej istnieje jedynie w ogólnikowych wypowiedziach polityków Platformy Obywatelskiej. W wypowiedziach tych widać również nieznajomość unijnego prawa, zobowiązującego wszystkie kraje poszerzające zakres pomocy publicznej dla mediów elektronicznych do notyfikacji tego działania w Komisji Europejskiej tvp o ustawie

W dalszej kolejności PO zapowiada całkowite zniesienie abonamentu od 2009 roku. Miałby on być zastąpiony specjalnym funduszem, który - podobnie jak abonament - pozostawałby w dyspozycji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Fundusz miałby zostać wprowadzony w ramach nowej ustawy o mediach publicznych, nad którą pracuje zespół pod kierownictwem ministra w kancelarii premiera Rafała Grupińskiego.

Inną propozycję nowelizacji finansowania mediów publicznych zaprezentował w czwartek PSL. W ciągu dwóch tygodni eksperci zaopiniują pomysł PSL, aby abonament RTV był pobierany wraz z rachunkiem za energię; po uzyskaniu opinii ludowcy chcą się spotkać z politykami PO i nadawcami - powiedział szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

- Rzekoma alternatywa dla opłaty abonamentowej w postaci tzw. Funduszu Misji Publicznej istnieje jedynie w ogólnikowych wypowiedziach polityków Platformy Obywatelskiej. W wypowiedziach tych widać również nieznajomość unijnego prawa, zobowiązującego wszystkie kraje poszerzające zakres pomocy publicznej dla mediów elektronicznych do notyfikacji tego działania w Komisji Europejskiej - ocenia TVP.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24