Polskie podatki mało przyjazne

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24System nie jest przyjazny dla podatników

Polski system podatkowy znalazł się na 125. miejscu wśród 178 ocenianych przez firmę PricewaterhouseCoopers w partnerstwie z Bankiem Światowym. Instytucje oceniały uciążliwość rozwiązań podatkowych dla biznesu.

Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu zajmują Malediwy, Singapur i Hong Kong. Na dole tabeli uplasowały się: Republika Kongo, Ukraina i Białoruś.

Spośród krajów UE w pierwszej piętnastce krajów znalazły się tylko trzy: Irlandia na 6. miejscu, Wielka Brytania na 12. i Dania na 13. W grupie nowych krajów UE niższe notowania niż Polska mają tylko Węgry - 127. miejsce i Rumunia - 134 miejsce.

Raport dowodzi, iż na rentowność firm wpływają nie tylko stawki podatkowe, ale także obciążenia proceduralne, wynikające z systemu podatkowego.

Największe reformy systemów podatkowych przeprowadziły w ubiegłym roku Bułgaria i Turcja. Ogółem reformy przeprowadziły rządy 31 państw z czego 27 zredukowało stawki podatku od przychodów firm.

Jak wynika z badania, stawki podatkowe są najwyższe w krajach Europy Wschodniej oraz Azji Środkowej. Jednak również państwa obu tych rejonów znajdowały się w czołówce państw reformujących systemy podatkowe w latach 2006-07.

Autorzy raportu sugerują uproszczenie systemu podatkowego, zmniejszenie kosztów, które ponoszą przedsiębiorstwa i obniżenie stawek podatkowych.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24