Polskie owoce i warzywa pojadą do Rosji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rosja zniosła embargo na eksport polskich owoców i warzyw

Koniec ograniczenia na eksport polskich owoców i warzyw do Rosji. - Podpisane przez Komisję Europejską i Rosję memorandum znosi ograniczenia na dostawy tych produktów na rosyjski rynek - poinformował rzecznik Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko.

- Memorandum o bezpieczeństwie produktów pochodzenia roślinnego oznacza zakończenie sporu między Rosją i KE o bezpieczeństwo produktów pochodzenia roślinnego przeznaczonych do konsumpcji. W każdym razie Komisja Europejska dała określone gwarancje, które były nam potrzebne - powiedział Aleksiejenko.

Rzecznik Rosyjskiego Nadzoru Fitosanitarnego zadeklarował, iż po podpisaniu porozumienia cała produkcja roślinna wysyłana z Unii Europejskiej do Rosji będzie spełniać normy wynikające z rosyjskiego prawa. - Dotyczy to wszystkich krajów UE zainteresowanych eksportem do Rosji - podkreślił Aleksiejenko.

Dodał, że memorandum oznacza także koniec ograniczeń na dostawy polskich warzyw i owoców do Rosji. - Kraje Unii Europejskiej zobowiązały się, że będą dostarczać do Rosji produkty spełniające rosyjskie normy, a także, że będą tego pilnować - powiedział Aleksiejenko. - Zaczynamy więc z czystej konta, ale z gwarancjami Komisji Europejskiej - podsumował rzecznik.

Po zniesieniu embarga na polskie mięso w grudniu 2007 i część produktów rolnych w styczniu 2008 roku, embargo na produkty roślinne przeznaczone do konsumpcji było ostatnią przeszkodą na drodze do unormowania stosunków handlowych między Rosją a Polską.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24