Polskie lotniska pobiły rekordy. Dzięki Euro

Najnowsze

Agencja Gazeta | Mieczysław MichalakCzerwiec okazał się rekordowym dla regionalnych lotnisk

Rekordowy czerwiec dla polskich portów lotniczych. Lotnisko w Gdańsku obsłużyło w tym miesiącu 348 tys. pasażerów - najwięcej w historii spośród lotnisk regionalnych. Także największy port lotniczy w Polsce - warszawskie lotnisko im. Chopina - pobił swój rekord. Wszystko dzięki Euro 2012.

W czerwcu Lotnisko Chopina obsłużyło 1 mln. 77 tys. pasażerów. Jest to wynik o 17,2 proc. lepszy w porównaniu do czerwca 2011 r. i o 5,8 proc. lepszy od dotychczasowego rekordu miesięcznego z lipca 2008 r. (1 mln 18 tys. pasażerów). To kolejny rekordowy wynik portu po wynikach z kwietnia i maja, które również były najlepsze w historii Lotniska Chopina. Liczba operacji lotniczych na warszawskim lotnisku wyniosła w czerwcu ponad 14,5 tys. (7 277 przylotów, 7265 odlotów). Najbardziej obciążonym dniem był 28 czerwca, kiedy na lotnisku przeprowadzono 630 operacji startów i lądowań - to kolejny rekord w historii portu. Rekordowa również była liczba samolotów parkujących jednocześnie na płytach postojowych - było ich 95.

Rekordowy Gdańsk

Według wstępnych danych lotniska, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył w czerwcu 348,9 tys. pasażerów, czyli o 45,6 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. To rekord w skali kraju. Jeszcze nigdy, żadne polskie regionalne lotnisku nie obsłużyło w ciągu miesiąca tak dużej liczby pasażerów. Rekordowym dniem okazał się 22 czerwca - w tym dniu w Gdańsku odbył się ćwierćfinałowy mecz Niemcy-Grecja. Padł wtedy rekord liczby wykonanych operacji w porcie. W ciągu doby było ich 280, co oznacza, że średnio co 5 minut w Gdańsku lądował lub startował samolot, a w jednym momencie na płytach postojowych zaparkowane były 62 maszyny. W sumie, w ciągu 20 dni turnieju na gdańskim lotnisku wykonano około 3370 operacji.

Najdłuższy samolot świata

Na gdańskim lotnisku największą ciekawostką było lądowanie najdłuższego samolotu pasażerskiego na świecie, czyli Boeinga 747-8 Lufthansy, który 4 czerwca przywiózł do Gdańska reprezentację Niemiec. Gdańsk jest trzecim lotniskiem na świecie i pierwszym w Europie (poza Frankfurtem, gdzie maszyna ma bazę), do którego najnowszy "Jumbo" poleciał w ramach lotu pasażerskiego. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku w Gdańsku obsłużono ponad 1,4 mln pasażerów.

Kraków nie wiele gorszy

Mimo, że w Krakowie nie odbywały się, żadne mecze, jednak w stolicy Małopolski i Wieliczce swoje bazy pobytowe miały drużyny narodowe Holandii, Anglii i Włoch. A to przełożyło się na wyniki lotniska. W czerwcu krakowskie lotnisko obsłużyło 343,4 tys. pasażerów oraz zanotowało ok. 380 operacji lotniczych. - To o 20 proc. więcej niż w czerwcu 2011 roku i najlepszy wynik w całej historii krakowskiego lotniska - poinformowała rzecznik lotniska Urszula Podraza. Z połączeń krajowych skorzystały w czerwcu w Krakowie 53 tys. 132 osoby.

Prognozy na ten rok

Od początku roku na krakowskim lotnisku obsłużono 1 mln 606 tys. 861 pasażerów. Jest to wynik o 18 proc. lepszy niż w pierwszym półroczu 2011 r. Władze Kraków Airport prognozują, że w tym roku krakowski port obsłuży 3,5 mln pasażerów. Kraków Airport jest drugim, co do wielkości - po warszawskim lotnisku - portem w Polsce. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło ponad 3 mln osób.

10 tys. rosyjskich kibiców

Najlepsze w swojej historii wyniki osiągnęło również lotnisko we Wrocławiu. W dniach od 7 do 16 czerwca wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 70 tysięcy podróżnych i zrealizowało 1166 operacji lotniczych. W sumie z w trakcie Euro 2012 do Wrocławia przyleciało ok. 10 tysięcy kibiców z całej Europy, wśród nich najwięcej było Rosjan. Stanowili oni ponad 70 proc. wszystkich przylatujących kibiców. Na drugim miejscu uplasowali się Czesi, na ostatnim Grecy.

200 operacji w ciągu doby

Rekordowym dniem dla wrocławskiego lotniska okazał się piątek 8 czerwca, kiedy Rosjanie grali na stadionie miejskim z Czechami. Do Wrocławia samolotami rejsowymi, specjalnymi czarterami oraz prywatnymi odrzutowcami przyleciało wtedy kilka tysięcy kibiców, zrealizowano ponad 200 operacji lotniczych, a na płycie lotniska stacjonowało w szczytowym momencie aż 50 samolotów, które odlatywały kolejno w ciągu kilku godzin po meczu.

Operacje VIP

W dniu meczu Rosja-Czechy wrocławskie lotnisko w trakcie 3 godzin obsłużyło 170 gości VIP. – To absolutny rekord w historii lotniska, jeśli chodzi o przyjęcia pasażerów z najwyższej półki. Dla porównania – nawet podczas obsługi polskiej prezydencji w Unii Europejskiej we Wrocławiu w ciągu całego dnia operacji VIP było o połowę mniej – mówi Tomasz Lenart, kierownik zespołu ds. EURO w Porcie Lotniczym Wrocław.

W Poznaniu tłoczno nawet bez meczów

Z kolei lotnisko w Poznaniu ustanowiło dobowy rekord liczby obsłużonych pasażerów oraz operacji lotniczych. Najwięcej podróżnych skorzystało z poznańskiego lotniska w dniu 19 czerwca, kiedy to port lotniczy obsłużył 11 369 pasażerów w ciągu doby. W tym samym dniu odbyło się również, najwięcej operacji lotniczych - 169. Łącznie w pierwszych 21 dniach czerwca lotnisko w Poznaniu obsłużyło o 37 tysięcy osób więcej niż w tym samym czasie, w 2011 roku. Najwięcej osób oprócz dnia rekordu lotnisko obsłużyło 15 i 11 czerwca czyli w dniach w których nie odbywały się żadne mecze w mieście. Było to odpowiednio - 9 277 oraz 7 833 pasażerów.

Autor: km/fac / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Agencja Gazeta | Mieczysław Michalak