Najnowsze

Polskie firmy tracą pieniądze. Przez ataki hakerów

Najnowsze

Polskie firmy nie są przygotowane na ataki hakerów. Tracą przez to pieniądze
tvn24Polskie firmy nie są przygotowane na ataki hakerów. Tracą przez to pieniądze

Rosyjscy hakerzy zaatakowali jedną z polskich firm energetycznych. Dziennik "Rzeczpospolita" próbował ustalić, o jaką firmę mogło chodzić. A PwC podaje, że dwie trzecie polskich firm przyznało, że straciło pieniądze z powodu kradzieży danych.

We wtorek pisaliśmy, że Rosyjscy hakerzy, prawdopodobnie pracujący na zlecenie władz w Moskwie, wykorzystywali nieznaną dotąd lukę w systemie operacyjnym Windows do szpiegowania m.in. zagranicznych instytucji, w tym polskiej firmy energetycznej.

Uderzenie hakerów

"The Washington Post" i agencja Reuters informowały, że zaatakowane zostały komputery należące do pracowników NATO, Unii Europejskiej, rządu Ukrainy oraz przedsiębiorstw z sektora energetycznego i telekomunikacyjnego. Wśród tych firm miała być także jedna z polskich firm energetycznych. "Washington Post" nie podał w swojej informacji, o jaką firmę energetyczną z Polski chodzi. Próbowała to ustalić "Rzeczpospolita". Jednak, co zrozumiałe, żaden z polskich koncernów energetycznych nie przyznał się, że padł ofiarą ataku.

Polskie spółki PGE, Lotos, Orlen oraz Tauron odmówiły komentarza w tej sprawie. Enea zapewniła, że stosowane w grupie procedury bezpieczeństwa minimalizują powstanie takich zagrożeń, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że nie odnotowało żadnych prób cyberataku.

Niegotowi

Dziennik podkreśla, że polskie firmy są słabo przygotowane na cyberataki hakerów. Z danych PwC wynika, że wszystkie zbadane polskie firmy oblały stress testy, które sprawdzały, czy przedsiębiorstwa są bezpieczne.

Natomiast dwie trzecie z nich przyznało, że straciło pieniądze w wyniku kradzieży danych. W 13 proc. przypadków szkody wyniosły od 150 tys. zł do aż 15 mln zł - podaje "Rzeczpospolita".

Autor: msz/ / Źródło: Rzeczpospolita, The Washington Post, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com

Pozostałe wiadomości